Vlaňajší Mesiac fotografie ponúka ešte päť výstav v Bratislave

Mesiac fotografie 2016 Foto: Facebook Stredoeurópsky dom fotografie

Bratislava 3. januára (TASR) – Z 31 výstav minuloročného 26. ročníka medzinárodného festivalu Mesiac fotografie v Bratislave je ešte prístupných posledných päť.

V Galérii mesta Bratislavy (GMB) sú do 15. januára otvorené dve. V Pálffyho paláci GMB prezentuje novú tvorbu Roger Ballen v cykle Divadlo príznakov. Podľa kurátorky výstavy Michaely Bosákovej je Ballen jedným z najoriginálnejších tvorcov obrazov našej doby. V neustálej snahe posunúť hranice fotografickej praxe vytvoril estetickú a umeleckú víziu ako žiaden iný súčasný fotograf. Je to jeho prelomový projekt vďaka psychicky silným a majstrovsky poskladaným obrazom, ktoré existujú v priestore medzi maľbou, kresbou, inštaláciou a fotografiou. Výsledky sú podobné pravekým jaskynným maľbám a jeho obrazy majú schopnosť šokovať, inšpirovať i pobaviť divákov.

Veľkú národnú kolekciu modernej talianskej fotografie predstavuje výstava Čierna a biela v Mirbachovom paláci GMB. Obsahuje portréty, zátišia, mestské a prírodné scenérie, dokumentárne a iné žánrové fotografie od 15 popredných fotografov z obdobia medzi 30. a 70. rokmi 20. storočia.

"Bol to pre taliansku fotografiu čas veľkých objavov, experimentov a smerodajných diskusií. Fotografia sa stala nástrojom komunikácie vo formách propagandy, reportáže či grafického dizajnu a postupne sa presadila aj ako prostriedok umeleckého vyjadrovania. To sa odohrávalo na politickom a sociálnom pozadí fašizmu a jeho neskoršieho úpadku, druhej svetovej vojny či priemyselného a ekonomického rozmachu, čiže udalostí, ktoré provokovali rast protestných hnutí," konštatoval majiteľ fotografickej zbierky Massimo Prelz Oltramonti.

Nevšedný pohľad na vojnové dokumentárne fotografie poskytuje inštalácia Body pohľadu v Múzeu kultúry Maďarov na Slovensku, kde potrvá 30. januára. Podtitul Trojrozmerné fotografie z prvej svetovej vojny spresňuje možný zážitok z jej prehliadky, kde každý návštevník má k dispozícii špeciálne modro-červené okuliare. Pomocou nich fotografie budia dojem priestorovosti. Výstavu pripravilo Maďarské národné múzeum so súkromným zberateľom Sándorom Felvinczim zo štyroch štátnych a súkromných zbierok. Obsahuje viac ako 100 fotografií z obdobia rokov 1914 až 1916 počas bojov na rôznom území, kde sú vojaci európskych a amerických armád v čase oddychu, presunu a pri iných činnostiach.

Vo výstavnom pavilóne Slovenského národného múzea Podhradie je do 26. februára expozícia 100 rokov fotografickej techniky. V prvýkrát prezentovanej zbierke Antona Fialu sú fotoaparáty od roku 1850 až 1950.

"Výstava má veľmi edukatívny prístup, pretože sme postavili kameru obskuru, čo je úplný začiatok vzniku fotografie. Postavili sme ateliér z 20. - 30. rokov aj s rekvizitami. Je tam obrovská zbierka cestovných fotoaparátov, stereo fotoaparátov, starých kodakov. Tie sú doplnené fotografiami, na ktorých vidieť, ako sa menil ich žáner," uviedla pre TASR spolukurátorka výstavy Dorota Holubová.

Do 26. februára potrvá aj výstava Sen × skutočnosť v Slovenskej národnej galérii (SNG). Venuje sa umeniu a propagande u nás v období rokov 1939–1945.

"Je prvým zásadným a nielen múzejným príspevkom k tejto stále otvorenej a v mnohom traumatizujúcej téme. Projekt patrí k najťažším, aké sme v poslednom čase v galérii koncipovali. Autorský kolektív musel odborne pristúpiť k obdobiu, ktoré je a priori odsudzované a patrí mu pohŕdanie a znechutenie slušnej spoločnosti. Pred kurátorkami stála komplikovaná úloha, ako na pôdoryse výstavy umenia vysvetliť zložitosti obdobia, ktoré je v našom povedomí zasunuté ako mokvajúca rana. My sa snažíme klásť otázky, rozširovať poznanie a previesť návštevníka rozporuplným obdobím, v ktorom vedľa seba koexistovali kvalitné umelecké diela spolu s nenávistnými plagátmi, často bez toho, aby sa vôbec stretli," povedala generálna riaditeľka SNG Alexandra Kusá.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.