SaS: ÚRSO musí viesť bezúhonný človek, ktorý odolá politickým tlakom

Na snímke predseda strany Sloboda a solidarita (SaS) Richard Sulík. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 2. februára (TASR) - Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) musí viesť bezúhonný človek. Presvedčená je o tom opozičná strana SaS. Tá vyzvala koaličné strany Most-Híd a SNS, aby podporili kandidáta na nového šéfa, ktorý bude bezúhonný a schopný odolávať politickým tlakom.

Strana je totiž presvedčená, že odstúpenie šéfa ÚRSO Jozefa Holjenčíka nemá nič spoločné s tým, že by si premiér uvedomoval jeho negatívny vplyv na slovenské regulované subjekty a ekonomiku. "Jozef Holjenčík bol po celé roky predĺženou rukou strany Smer-SD v regulačnom úrade a konkrétnymi krokmi napĺňal záujmy privilegovaných lobistov tak, ako sme to videli pri distribučných poplatkoch za elektrinu a plyn alebo v minulosti napríklad pri fotovoltaike," konštatujú v stanovisku pre médiá poslanci Jana Kiššová a Karol Galek.

Zároveň sa zákonodarcovia domnievajú, že sa premiér svojho vplyvu na ÚRSO nemieni vzdať a tento kľúčový úrad, ktorý má byť podľa zákona nezávislou autoritou, bude naďalej vnímať ako svoju podriadenú zložku. Zákon o regulácii v sieťových odvetviach pritom podľa opozičných poslancov jasne hovorí, že šéf regulačného úradu pri výkone svojej pôsobnosti koná nezávisle od pokynov štátnych orgánov, orgánov územnej samosprávy, iných orgánov verejnej moci a od ďalších osôb.

"Vyzývame preto koaličné strany SNS a Most-Híd, aby nedovolili Smeru-SD pokračovať v pochybnej politike ÚRSO s novým predsedom, ale naopak podporili kandidáta, ktorý bude spĺňať nároky na odbornosť, bezúhonnosť a jeho schopnosť odolávať politickým tlakom bude podložená jeho minulosťou," dodali poslanci.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.