Vychádza kniha Dobrodruh Saša z pera Štefana Nižňanského

Kniha Dobrodruh Saša z pera Štefana Nižňanského. Foto: Vydavateľstvo STEFANY Film

Bratislava 3. februára (TASR) – Knižka s názvom Dobrodruh Saša z pera Štefana Nižňanského prichádza na pulty slovenských knižných obchodov. Za účasti autora aj protagonistu knižky Alexandra Moskalina ju vo štvrtok večer (2. 2.) predstavilo v bratislavskom Véčku vydavateľstvo Stefany. Do života ju uviedol Moskalinov priateľ z detstva, známy gitarista František Griglák.

Táto kniha prináša neuveriteľné príhody bratislavského dobrodruha, kráčajúceho sprvu ľahkovážne životom po úzkom mantineli, z ktorého mohol padnúť do priepasti kriminality, zločinu, zatratenia. Osobne sa poznal a stretával s mnohými vekslákmi, pašerákmi a viacerými bossmi bratislavského podsvetia. Podozrievali ho a vyšetrovali kvôli príprave atentátu na Brežneva, za vyhrážanie a bitku, pre pašovanie a predaj heroínu i za kupliarstvo.

Za železnú oponu utieklo z ČSSR viacero ľudí, no tento „sympatický darebák“ emigroval až trikrát. A hoci sa po Novembri 1989 vrátil zo Švajčiarska, už ako úspešný a majetný podnikateľ, za hranice Slovenska musel utekať opäť z politických dôvodov. A to v čase, keď v roku 2002 oslavovala celá krajina zlatý úspech našich hokejistov. Jeho život sa doslova vznáša medzi zemou a nebom, ku ktorému sa v dospelosti priblížil naplnením chlapčenských snov a túžob o lietaní.

Súčasťou knihy je DVD s filmom Oblaky v dlani. Dokumentuje príbeh chlapíka, čo dokázal vytiahnuť vyradenú hrdzavejúcu vojenskú stíhačku z buriny, aby jej vdýchol nový život a aby sa sám vzniesol na jej krídlach k výšinám.

„Myslím, že knižka charakterizuje moju osobu, nemal som žiadne zábrany povedať úplnú pravdu, lebo tá je o živote. Nikto nevie, čo máme napísané vo hviezdach, tak som v knihe uviedol všetko, je to môj životný príbeh,“ uviedol pre TASR Moskalin.

„So Sašom Moskalinom som sa stretol pri nakrúcaní dokumentárneho filmu o ňom, potom som sa s ním príležitostne stretol a on mi porozprával všelijaké príbehy zo života, ktoré sa mi ani nechcelo veriť, že takéto niečo mohol zažiť. Keď som sa ho opýtal, či sú to naozaj jeho prežité príbehy a zážitky, povedal že áno. Tak sa mi zdalo, že bude dobré vydať aj knižné svedectvo o človeku, ktorý trikrát emigroval, trikrát riskoval život,“ povedal pre TASR Nižňanský.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.