Mesiac frankofónie začne kanadskou výstavou o imigrácii

Ilustračné foto.. Foto: TASR/AP Photo

Bratislava 27. februára (TASR) - Mesiac frankofónie na Slovensku sa začne kanadskou výstavou o imigrácii, Kanada Deň 1, ktorá sa bude konať od 1. marca v Univerzitnej knižnici v Bratislave a potrvá do 11. marca. Výstava sa radí medzi novinky tohtoročného Mesiaca frankofónie. Jeho program pre TASR v Bratislave predstavili atašé pre vzdelávaciu a jazykovú spoluprácu Emmanuelle Daill a Amandine Diogo zo sekcie Spolupráca v oblasti vzdelávania a jazyka vo Francúzskom inštitúte na Slovensku (IFS).

Mesiac frankofónie na Slovensku sa uskutoční tretí rok za sebou. Pre IFS je dôležité, aby sa podujatia konali vo viacerých regiónoch. S francúzskou kultúrou sa budú môcť zoznámiť od konca februára do konca marca popri Bratislave aj obyvatelia Banskej Bystrice, Košíc, podujatia sa uskutočnia aj v Žiline či Ružomberku, zdôraznila atašé Daill.

"Rada by som pripomenula, že Medzinárodná organizácia frankofónie (OIF) má 58 členských štátov, 26 pozorovateľských štátov medzi nimi aj Slovensko," uviedla. Milióny ľudí na svete komunikujú francúzsky a vyznávajú hodnoty frankofónie, dodala. Preto sa do programu Mesiaca frankofónie dostali podujatia, v ktorých sa do popredia dostávajú hodnoty frankofónie, kultúrna dimenzia, ale aj ekonomický rozmer. Francúzština je síce jazykom kultúry, poézie, literatúry, umenia, ale v súčasnosti aj pracovným jazykom, ktorý sa používa na piatich kontinentoch. "Je dôležité dávať ho do popredia, aby mladí ľudia a všetci, čo vstupujú na trh práce, mali francúzsky jazyk zapísaný vo svojom životopise. To je jeden z momentov, na ktorý chceme upozorniť počas mesiaca frankofónie," zdôraznila Daill.

Z noviniek Diogo položila dôraz na dve bulharské umelkyne: poetku Aksiniju Michajlovovú, ktorá sa stala laureátkou vo Francúzsku významnej Appollinairovej ceny poézie francúzskeho a frankofónneho sveta za zbierku Ciel a perdre. V Sofii žijúca poetka Michajlovová príde na týždeň na Slovensko, aby ponúkla "laboratórium poézie". Pri tejto príležitosti IFS zorganizuje dve dielne tvorivého písania pre širšiu verejnosť, uviedla. Spomenula aj autorské čítanie v Literárnom informačnom centre. Činnosť poetky podporí výstava obrazov výtvarníčky Radostiny Doganovej, Bulharky, ktorá niekoľko rokov žije na Slovensku. "Mnohé diela tejto výtvarníčky sú inšpirované poéziou Mihajlovovej a budú vystavené vo Francúzskom inštitúte na Slovensku," avizovala Diogo.

Rovnako pripomenula, že 23. marca sa uskutoční koncert francúzskej skupiny Ernest v Bratislave, potom v Banskej Bystrici a v Košiciach.

Do programu Mesiaca frankofónie sa dostalo viacero podujatí z minulosti, "lebo sa osvedčili, pritiahli pomerne širokú verejnosť a mali dobrú odozvu vo viacerých mestách krajiny", uviedla atašé Daill. Z týchto podujatí spomenula súťaž frankofónnej piesne Spievam po francúzsky. "Hovorili ste o súťaži Spievam po francúzsky, je to súťaž frankofónnej piesne s viacerými kategóriami - pre deti, dospievajúcich, dospelých. Budú tri semifinále, finále v Banskej Bystrici neskôr a medzinárodné finále na úrovni krajín Vyšehradskej štvorky v tomto roku v Budapešti," povedala.

Ďalším podujatím, ktoré pokračuje aj v tomto roku, je Gout de/ Good France (Chuť Francúzska) a 21. marca v 15 reštauráciách na Slovensku budú môcť ľudia ochutnať francúzsku gastronomickú kultúru. Bližšie informácie na: www.ambafrance-sk.org/3eme-edition-de-l-operation-Gout-de-France-21-m ars-2017.

Týždeň francúzskeho filmu Creme de la Creme bude mať pokračovanie aj v roku 2017. "Vlani mnohí ľudia čakali v radoch pred kinom, výber filmov bol veľmi dobrý a predpokladám, že táto akcia je veľmi očakávaná, nebude sa konať len v Bratislave, ale v približne 20 mestách na Slovensku. Všetky filmy budú v pôvodnom znení s titulkami - je to jeden zo spôsobov, ako dať širšej verejnosti možnosť objaviť francúzsku kinematografiu a širšie francúzsku kultúru," vyzdvihla Daill.

Pokračovaním z minulosti bude aj pracovný veľtrh Študenti-Podniky-Univerzity stanovený na 23. marca. V rámci neho sa uskutoční aj okrúhly stôl na tému: Pozícia francúzskeho jazyka v podnikovej sfére vo svete a na Slovensku. Súčasťou pracovného trhu budú tri dielne: prezentácia podnikov, ďalšia - Ako napísať životopis a motivačný list, tretia bude zameraná na kurz digitálnej výroby/FABLAB.

Mesiac frankofónie pripravilo Veľvyslanectvo Francúzskej republiky na Slovensku v spolupráci s ambasádami Belgicka, Bulharska, Kanady, Maďarska, Rumunska, Švajčiarska a súvisí s Medzinárodným dňom frankofónie, ktorý pripadá na 20. marca.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.