Lukáš Latinák patrí medzi výrazné osobnosti mladej hereckej generácie

Na snímke Lukáš Latinák. Foto: TASR/Michal Svítok

Brezno/Bratislava 27. februára (TASR) - Divadelný, filmový a televízny herec a glosátor Lukáš Latinák sa v utorok 28. februára dožíva 40 rokov.

Popularitu si získal stvárnením poručíka Karola Húrku v komediálnom televíznom seriáli Profesionáli (2008) alebo účinkovaním v zábavnej improvizačnej relácii Partička (2009). Počas štúdia na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave vytvoril silnú partiu s Robom Jakabom, Mariánom Miezgom, Jurajom Kemkom a Vladom Kobielskym. Za legendárne predstavenie Na koho to slovo padne, ktoré naštudovali ešte na škole, získali ocenenie DOSKY '98 ako Objav sezóny.

Lukáš Latinák sa narodil 28. februára 1977 v Brezne, detstvo prežil v Hriňovej. Vyučil sa za sklára a potom vyštudoval herectvo na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Je členom hereckého súboru Divadla Astorka Korzo ’90 a hosťuje aj v Slovenskom národnom divadle (SND). Hoci ho návštevníci divadla majú zafixovaného ako komediálneho herca, Lukáš Latinák prekvapil v úlohe Rómea z najslávnejšej milostnej tragédie Rómeo a Júlia. Popri psychologickej drobnokresbe dokázal svojím talentom neverbálne, groteskne aj romanticky zhmotniť postavu a obohatiť ju o takmer akrobatické prvky. K jeho ďalším výrazným kreáciám patrí stvárnenie nevlastného syna Leva Nikolajeviča Tolstého v divadelnej inscenácii režiséra Romana Poláka Tolstoj a peniaze, kde postavu jednoduchého dedinského prostáčika zahral s prirodzenou prostotou a dojímavosťou. Postavy v jeho podaní patria na scéne "Astorky" k najvýraznejším a to i v prípade, keď je režisérom vedený k minimalizmu a striedmemu prejavu.

Televíznym divákom je herec známy napríklad aj zo seriálov Rádio Hijó (2009), Keby bolo keby (2009) alebo Horúca krv (2012). Uplatnil sa tiež na filmovom plátne. Lukáš Latinák si zahral v úspešných filmoch ako Krajinka (2000), Muzika (2007), Nedodržaný sľub (2009), Občiansky preukaz (2010), Legenda o lietajúcom Cypriánovi (2010) alebo Eštebák (2012). Za výkon v českej dráme Pouta (2009) bol nominovaný na ocenenie Český lev v kategórii Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe (2010).

V marci 2011 si Lukáš Latinák prevzal cenu Absolútny OTO (Osobnosť televíznej obrazovky) a zároveň získal cenu OTO aj v kategórii Herec v komediálnom žánri. To isté ocenenie v rovnakej kategórii dostal aj o rok neskôr.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.