Do Dia dní v lekárni sa zapojilo takmer 5000 ľudí

Foto: ViaDIA.sk

Bratislava 28. februára (TASR) - Na cukrovku sa na Slovensku vlani liečilo viac ako 345.000 ľudí. Nie každý diabetik má však svoje ochorenie pod kontrolou. Ukázal to druhý ročník projektu Dia dni v lekárni, v rámci ktorého diabetologické sestry skontrolovali záujemcom hladinu glykovaného hemoglobínu. Test odhalí, ako ochorenie prebiehalo v poslednom období. Počas trojmesačnej tour ho v lekárňach po celom Slovensku podstúpilo 4998 ľudí.

Projekt Slovenskej diabetologickej spoločnosti odštartoval v novembri 2016 v Bratislave. Oproti prvému ročníku prebiehalo testovanie vo väčšom počte lekární, celkovo ich bolo 24 vo všetkých krajoch. Do projektu sa zapojilo 3359 žien a 1639 mužov, priemerný vek bol 55 rokov. Okrem glykovaného hemoglobínu im zmerali aj hodnotu cukru v krvi. To, že hrozbu cukrovky nepodceňujú ani zatiaľ zdraví ľudia, odhalila štruktúra vyšetrených záujemcov. Spomedzi všetkých bolo 85 percent nediabetikov.

Test na glykovaný hemoglobín sa považuje za najspoľahlivejší spôsob kontroly cukrovky. Ide o jednoduché vyšetrenie, pri ktorom sa odoberie krv z prsta ako pri bežnej kontrole glykémie. Ukazuje priebeh ochorenia za posledné tri mesiace. Hodnota nad 7 upozorňuje, že pacient mal prevažne vysokú hladinu cukru, čo môže byť spôsobené prehreškami v diéte aj nedostatočnou liečbou. Jej zníženie zlepšuje šance, že pacient predíde vzniku komplikácií diabetu. Lepšej informovanosti pacientov má pomôcť aj projekt Pán doktor, pomôžte mi zo začarovaného kruhu. Ten rovnako ako tour podporila spoločnosť Sanofi.

Diabetes mellitus je choroba, ktorá v súčasnosti naberá rozmery epidémie. V súčasnosti trpí cukrovkou vo svete viac 400 miliónov ľudí. Vysoký výskyt ochorenia je aj na Slovensku, takmer v každej rodine dnes žije aspoň jeden diabetik. Klasická medicína pokladá diabetes za nevyliečiteľnú chorobu. So správnou liečbou sa však dá viesť plnohodnotný život a zabrániť komplikáciám ako diabetická retinopatia či diabetická noha. Informácie o ochorení možno nájsť aj na webe www.zivotbezcukrovky.sk

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.