UNESCO: Do projektu Pre ženy vo vede sa prihlásilo takmer 60 Sloveniek

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 14. marca (TASR) – Do premiérovej slovenskej edície medzinárodného projektu L'Oréal-UNESCO Pre ženy vo vede sa prihlásilo 58 slovenských vedkýň. Najväčšie zastúpenie majú vedkyne, reprezentujúce Slovenskú akadémiu vied a Univerzitu Komenského.

Projekt, ktorý sa vo svete realizuje už 18 rokov, je v premiérovom ročníku na Slovensku určený ženám do 45 rokov. "Vytvorené sú dve kategórie - pre vedkyne do 35 rokov a od 36 do 45 rokov vrátane," uviedla generálna tajomníčka Slovenskej komisie pre UNESCO (SK UNESCO) Edita Filadelfiová.

Viac ako polovica prihlásených (35) je mladších ako 35 rokov, v kategórii od 36 do 45 rokov sa prihlásilo 23 vedkýň. "Teší nás tento veľký záujem a dúfam, že sa aj prostredníctvom tohto projektu podarí zviditeľniť výnimočnú kvalitu vedeckej práce a zároveň dá slovenským vedkyniam príležitosť k ďalšiemu rozvoju," uviedol pri tejto príležitosť generálny riaditeľ L'Oréal Slovensko Tomáš Hruška.

Podmienkou prihlásenia bolo dokončené doktorandské štúdium a v súčasnosti realizovaný výskumný projekt na území Slovenska vo vybraných vedných odboroch. Prihlášky vyhodnotí odborná porota, ktorá je zložená zo zástupcov Slovenskej akadémie vied, odborného garanta projektu a organizácie UNESCO a L'Oréal. Predsedníčkou poroty je podpredsedníčka SAV pre výskum Eva Majková.

V oboch kategóriách môžu víťazky získať finančnú odmenu 5000 eur. Okrem lokálneho programu ocenení má jedna z finalistiek možnosť účasti aj na medzinárodnom kole súťaže L'Oréal-UNESCO For Women in Science, International Rising Talents. Na tejto úrovni sa stretne 15 najúspešnejších vedkýň z celého sveta, ktoré si rozdelia odmenu v celkovej výške 225.000 eur.

Štúdia, ktorú si nechala v roku 2014 vypracovať Nadácia L'Oréal preukázala, že ženy tvoria iba jednu tretinu všetkých vedcov a ich podiel sa znižuje spolu s rastúcou vedeckou kariérou. Štatistiky na Slovensku sú podobné. V roku 2015 na Slovensku pracovalo vo vede a výskume 5898 žien s VŠ vzdelaním 3. stupňa, čo tvorí necelých 36 percent vedeckej populácie na Slovensku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.