Bombové útoky na letisku Zaventem spôsobili škody 90 mil. eur

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Brusel 21. marca (TASR) - Finančný dosah teroristických útokov na bruselskom medzinárodnom letisku Zaventem z 22. marca 2016 možno vyčísliť na zhruba 90 miliónov eur. Pre letisko to znamená čistú stratu 40 miliónov eur.

Uviedol to generálny riaditeľ spoločnosti Brussels Airlines Arnaud Feist v predvečer prvého výročia útokov, ktoré si na letisku vyžiadali 16 obetí. Rovnaký počet osôb zahynul aj pri teroristickom útoku na stanici metra Maelbeek.

Feist v dnešnom rozhovore pre tlačovú agentúru Belga spresnil, že náklady na vyplatenie poistných udalostí a odškodného pre obete atentátov a ich príbuzných sa vyšplhali na sumu okolo 50 miliónov eur, čo znamená, že pre letisko samotné zostal účet za škody, ich odstraňovanie a sprísňovanie bezpečnostných pravidiel vo výške 40 miliónov eur.

Náklady na poistenie sa týkali aj poškodenia vnútornej infraštruktúry letiska, prevádzkových nákladov priamo súvisiacich s útokmi a prevádzkových strát po dočasnom zavretí letiska. Sem spoločnosť zarátala aj badateľné zníženie leteckej dopravy v období prvých šiestich mesiacov po útokoch.

V roku 2015 spoločnosť Brussels Airport zaznamenala obrat vo výške 520 miliónov eur. Finančná strata spôsobená útokmi predstavuje takmer osem percent z tejto sumy.

Riaditeľ Feist je však ohľadom budúcnosti letiska optimistický. Vyjadril nádej, že rok 2017 bude pre bruselské letisko "rekordný", čo naznačujú výborné výsledky za január a február.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.