ÚTOK V PETROHRADE: Džalilov mohol mať napojenie na džihádistov v Sýrii

Na archívnej snímke Akbaržon Džalilov, rodák z Kirgizska. Foto: twitter.com

Moskva 5. apríla (TASR) - Uzbek Akbaržon Džalilov, ktorého ruskí vyšetrovatelia podozrievajú zo spáchania pondelkového útoku v petrohradskom metre, mohol mať napojenie na sýrskych ozbrojencov. Pre agentúru TASS to uviedli zdroje v ruských tzv. silových štruktúrach.

Vyšetrovatelia podľa dnešnej správy TASS preverujú sociálne siete a okruh ľudí, s ktorými sa Džalilov stýkal, a snažia sa zistiť, "kde ho extrémistické alebo teroristické organizácie naverbovali".

Zisťuje sa tiež, či 22-ročný Džalilov niekedy vycestoval do Sýrie, aby sa tam zapojil do bojov občianskej vojny.

Zdroje súčasne pripúšťajú, že "riadiť ho mohli aj cez internet, kde mohol získať aj návod na zostrojenie bomby" v domácich podmienkach.

Agentúra TASS dnes s odvolaním sa na kirgizský Štátny výbor pre národnú bezpečnosť informovala, že etnický Uzbek Džalilov sa z Kirgizska do Ruska odsťahoval v 16 rokoch. Zdroje v ruských bezpečnostných zložkách pre TASS uviedli, že Džalilov nebol objektom ich záujmu. Jeho meno nie je v žiadnych databázach s menami osôb podozrivých z extrémizmu. V Rusku nebol vyšetrovaný ani stíhaný.

Vyšetrovatelia pátrajú po možných komplicoch útočníka

Ruskí vyšetrovatelia pátrajú po možných komplicoch 22-ročného samovražedného útočníka, ktorý sa v pondelok odpálil v petrohradskom metre. Počas svojho pobytu v Petrohrade pracoval v autoservise a suši bare. Z údajov získaných zo sociálnych sietí vyplýva, že sa zaujímal o radikálny islam a bojové umenie, avšak jeho priatelia ho popisujú ako pokojného a priateľského človeka. Podľa jeho strýka bol Džalilov moslimom navštevujúcim mešitu, ale nie islamským fanatikom.

Jeho rodina žila v kirgizskom meste Oš na juhu krajiny, kde si v roku 2010 boje medzi etnickými Kirgizmi a uzbeckou menšinou vyžiadali najmenej 470 mŕtvych a tisícky zranených. Džalilov sa zradikalizoval v posledných rokoch.

Policajt so psom prechádza okolo improvizovaného pamätníka v stanici metra Technologický inštitút po výbuchu v Petrohrade 4. apríla 2017. Foto: TASR/AP

Úrady v Petrohrade vyhlásili po útoku trojdňový smútok. Pri vstupe do stanice Sennaja ploščaď ľudia na počesť obetí kládli kvety a zapaľovali sviečky. Miesto navštívil aj ruský prezident Vladimir Putin.

Vyšetrovatelia ocenili reakciu vodiča zasiahnutej súpravy metra, ktorý po explózii doviedol súpravu do ďalšej stanice Technologičeskij institut, čo pomohlo zachrániť niekoľko životov, keďže sa k raneným mohli dostať záchranári včas. Vodič súpravy Alexander Kaverin bude spolu s ďalšími zamestnancami metra za svoje počínanie odmenený.

Prehľadali byt páchateľa útoku v petrohradskom metre

Ruskí vyšetrovatelia vypátrali miesto, kde býval predpokladaný vykonávateľ pondelkového útoku v petrohradskom metre, a urobili tam prehliadku. Podľa agentúry TASS o tom dnes informoval predseda Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie (SKRF) Alexandr Bastrykin.

Agentúra Interfax s odvolaním sa na nemenované zdroje uviedla, že počas prehliadky bytu sa nenašli nijaké podozrivé predmety ani výbušniny. Vyšetrovatelia sa na základe toho domnievajú, že páchateľ útoku mal zrejme komplicov, ktorí mu dodali po domácky vyrobené výbušné zariadenie.

Vyšetrovatelia skúmajú aj záznam bezpečnostných kamier spred domu, v ktorom Džalilov býval. Záznam ho zachytáva pri odchode z domu s ruksakom a ďalšou batožinou.

Do Petrohradu dnes pricestovali rodičia podozrivého z útoku v metre

Rodičia predpokladaného páchateľa útoku v petrohradskom metre dnes pricestovali z Kirgizska do Petrohradu, informovala televízia Rossija-24.

Podľa spravodajcu televízie matka predpokladaného samovražedného atentátnika, 22-ročného Akbaržona Džalilova, pred novinármi uviedla, že neverí, že tento útok, ktorý si vyžiadal 14 obetí na životoch a desiatky zranených, spáchal jej syn.

Agentúra Interfax napísala, že Džalilovovi rodičia by mali identifikovať telo predpokladaného atentátnika a podrobia sa výsluchu. V utorok ich vypočúvala aj polícia v kirgizskom meste Oš.

Strýko podozrivého dnes pre kirgizský spravodajský portál 24.kg vyhlásil, že jeho synovec nebol extrémistom, aj keď do mešity chodieval pravidelne. Kirgizské médiá napísali, že takmer hneď po teroristickom útoku v Petrohrade rodina Džalilovovcov, žijúca v meste Oš, "niekam zmizla", a to vrátane mladšieho brata podozrivého.

Eiffelovka a Ostankino o polnoci prestali svietiť na pamiatku obetí z Petrohradu

Na pamiatku obetí teroristického útoku v petrohradskom metre v noci nadnes - presne o polnoci SELČ - vypli osvetlenie Eiffelovej veže v Paríži.

Túto udalosť vo svojom mikroblogu na sociálnej sieti Twitter avizovala parížska primátorka Anne Hidalgová.

Osvetlenie dnes o polnoci miestneho času na znak smútku za obeťami z Petrohradu vypli aj na televíznej veži Ostankino v Moskve, informovala agentúra TASS.

K tragédii v petrohradskom metre došlo 3. apríla. Bomba vo vagóne metra vybuchla v čase, keď sa vlaková súprava nachádzala v tuneli medzi stanicami Senné námestie a Technologický inštitút. Podľa poslednej bilancie si explózia vyžiadala 14 obetí na životoch a desiatky zranených, pričom 49 z nich je hospitalizovaných.

Ruská prokuratúra kvalifikovala výbuch ako teroristický čin. Za predpokladaného páchateľa označila Džalilova. Ten sa chystal spáchať útok aj na stanici metra Námestie povstania, ale nálož, čo tam bola nastražená, sa podarilo včas zneškodniť. Podľa expertov sa na batožine, v ktorej bola táto nálož skrytá, našla Džalilovova DNA.

Po útoku úrad petrohradského gubernátora vyhlásil v meste od utorka smútok. Kancelária ruského prezidenta dnes podľa rozhlasovej stanice Echo Moskvy odporučila vedeniu jednotlivých regiónov Ruskej federácie, aby zorganizovali mítingy na protest proti terorizmu. Oficiálnym "dňom smútku" bude 8. apríl.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.