Draghi nevidí dôvod na ukončenie uvoľnenej menovej politiky

Prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi, archívna snímka Foto: TASR/AP

Frankfurt nad Mohanom 6. apríla (TASR) - Šéf Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi nevidí dôvod pre ukončenie extrémne uvoľnenej menovej politiky v eurozóne. Aj napriek tomu, že oživovanie ekonomiky čoraz viac stojí na vlastných nohách, je "ešte príliš skoro prehlásiť to za úspech", uviedol Draghi na konferencii vo Frankfurte nad Mohanom. Ekonomika eurozóny sa v uplynulých rokoch zotavila predovšetkým vďaka opatreniam ECB.

Nedávne zrýchlenie tempa rastu spotrebiteľských cien nie je podľa centrálnych bankárov zatiaľ trvalé. ECB zaručuje cenovú stabilitu pri medziročnej inflácii tesne pod dvomi percentami. Inflačná dynamika je "naďalej závislá od pokračovania aktuálnej menovej politiky", vyhlásil Draghi. ECB preto bude pokračovať v miliardových nákupoch dlhopisov do konca roka 2017 a úrokové sadzby zostanú prinajmenšom dovtedy na extrémne nízkych úrovniach. Kľúčová sadzba sa aktuálne nachádza na úrovni 0 %.

Centrálne banky sa obrovskými nákupmi dlhopisov snažili naštartovať ekonomiky, čo podporilo akciové trhy, ktoré sa dostali na rekordné úrovne. Americká centrálna banka (Fed) už začala s cyklom sprísňovania menovej politiky, v ktorom chce pokračovať.

"Prehodnotenie aktuálneho nastavenia menovej politiky nie je teraz primerané," zdôraznil naopak Draghi. "Skôr než pristúpime k zmenám v rámci jednotlivých nástrojov menovej politiky, ako sú úrokové sadzby, nákup dlhopisov alebo smerovanie očakávaní, musíme byť dostatočne presvedčení, že inflácia sa v strednodobom horizonte v princípe pohybuje smerom k nášmu inflačnému cieľu a zostane tam aj v prostredí menej stimulačnej menovej politiky."

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.