Metodika tvorby verejných stratégií prispeje k zvýšeniu ich kvality

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Bratislava 26. apríla (TASR) – Kvalita strategických dokumentov by sa mala zvýšiť. Počíta s tým Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu, ktorý vypracoval návrh Metodiky a inštitucionálneho rámca tvorby verejných stratégií. Materiál na dnešnom zasadnutí schválila vláda, ministerstvá a ostatné ústredné orgány štátnej správy sa ním majú riadiť od 1. júla.

Návrh metodiky súvisí s nedávno prijatým návrhom Cestovnej mapy k Národnému infraštruktúrnemu plánu SR na roky 2018 až 2030. Dokument si kladie za cieľ zabezpečiť vhodný aplikovateľný systém práce, ktorý bude usmerňovať a zjednocovať celý proces postupov prípravy, tvorby a implementácie strategických dokumentov vlády.

„Zároveň má odstrániť doteraz vyskytujúce sa chyby a nedostatky v tejto oblasti a zvýšiť kvalitu, transparentnosť a objektivitu informácií, ktoré súvisia s postupmi prípravy, tvorby a implementácie strategických dokumentov,“ píše úrad vicepremiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) v predkladacej správe.

Metodika vypracovania strategických dokumentov je určená pre prípravu, tvorbu a implementáciu rezortných stratégií a súčasne môže byť podľa úradu inšpiratívnym vzorom pre vypracovanie strategických dokumentov na regionálnej aj miestnej úrovni.

„Návrh metodiky tak prispeje k zvýšeniu kvality vypracovávaných dokumentov a ich vzájomnému vecnému a obsahovému prepojeniu, čo je základným systémovým predpokladom pre uplatnenie strategického riadenia a plánovania na všetkých úrovniach rozhodovania orgánov verejnej správy,“ konštatuje Pellegriniho úrad.

Materiál podľa neho v kvalitatívnej a systémovej rovine významne ovplyvní strategickú a koncepčnú činnosť ústredných orgánov štátnej správy, a to v horizontálnej, ako aj vertikálnej úrovni strategického riadenia a plánovania.

Návrh metodiky bol v prípravnej fáze konzultovaný s analytickými jednotkami z jednotlivých ministerstiev vytvorenými do doby spracovania metodiky v rámci projektu financovaného z Európskeho sociálneho fondu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.