Hráči Podbrezovej s novým impulzom, tréner Praženica s prvým skalpom

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Branislav Račko

Podbrezová 27. apríla (TASR) - Futbalisti ŽP Šport Podbrezová sa v zápase 29. kola Fortuna ligy dokonale prebrali. S novým trénerom Karolom Praženicom zažili niečo, čo si nemohli užiť od 26. novembra. Víťazstvom nad ViOnom Zlaté Moravce-Vráble (2:0) si posilnili nádej, že si udržia tretie miesto v tabuľke, prebojujú sa do pohárovej Európy a stanú sa naozaj 'šťukou ligy'.

Praženica sa pokúsi splniť veľký cieľ a čo lepšie ako víťazstvo na prvý pokus sa mu mohlo stať. Obavy pred zápasom vystriedala veľká radosť a zo šatne sa šírila plným prúdom. "Inak vyzerá pohľad z lavičky, inak z tribúny," odkrýval svoje pocity. "To, že sme vyhrali a hráči bojovali, nebola záležitosť len tohto zápasu, aj predtým bojovali. Možno nám doprialo aj viac šťastia, veľmi sme chceli zvíťaziť, tomuto cieľu sme všetko podriadili a šťastenu si naklonili. Nemyslím si však, že obrat nastal len zmenou trénera."

Pre každého kouča je víťazný úvodný krok v novom tíme veľmi dôležitý, najmä keď sa ním pretrhne nepríjemná séria. Na prvé počutie si význam zápasu odniesol aj zachrípnutý hlas Karola Praženicu. "Vykričal som sa v zápase. Tri body nás veľmi potešili. Ani som nevedel, že so Zlatými Moravcami sme nikdy predtým nevyhrali, no všetky série sa raz začínajú a raz sa končia. Je dobré, že som začal svoje pôsobenie v tomto tíme víťazstvom."

Ubíjajúca jarná séria bez víťazstva sa prerušila v hodine dvanástej, keď vrcholí boj o vstup do pohárovej Európy. "Výkony mužstva neboli vyslovene zlé ani v minulosti," myslí si Karol Praženica. "Viackrát sa ukázalo, že pri zmene trénera nastane nový impulz a pomôže, aj keď väčšinou nebýva dlhý. Ja sa vynasnažím, aby nám trval čo najdlhšie. Mužstvo je známe dobrou defenzívou, veľké mužstvá z nej ťažia a radujú sa z tesných víťazstiev. Dôležité bude hrať tak, aby sa zrodili dobré výsledky a body pribúdali."

Podľa Praženicu treba pri spôsobe hry a určovaní taktiky vychádzať z typológie hráčov. "Ak by ste mali hráčov ako Barcelona, ťažko budete len brániť a opačne. Určiť správnu taktiku šitú na možnosti hráčov je najdôležitejšie, v tomto sa darilo predtým aj môjmu predchodcovi Marekovi Fabuľovi. Teraz to bude skôr o psychike, no popri tom popracujeme nad nedostatkami a podržíme si osvedčené dobré prvky," zdôraznil.

Po prvom zápase sa všeličo objaví a aj Karolovi Praženicovi sa oči viac otvorili. "Potvrdilo sa, že defenzíva funguje dobre, aj keď sa občas problémy vyplavili, najmä pri tlaku súpera. Ak si Zlaté Moravce zvolili väčšiu mieru rizika, ťažšie sme sa s tým vyrovnávali. Najviac ma zaskočilo strašne veľa nepresností po získaných loptách, prechodovú fázu sme mohli riešiť oveľa lepšie."

Karol Praženica zažil niečo, čo z postu hlavného trénera bolo pre neho v najvyššej súťaži niečo úplne nové. "Ako asistent som túto možnosť nemal, no nie sú v tom extrémne rozdiely. Vzhľadom na krátkosť času bolo dôležité hráčov presvedčiť, že futbal hrať nezabudli. Ich bodová zbierka bola v tabuľke od začiatku sezóny pozoruhodná a historicky rekordná. Zo dňa na deň futbal hrať nezabudli, to nie je ani možné, a to bola aj moja úloha, viac prebudiť túžbu po víťazstve. Bolo vidieť, že mali často zviazané nohy, chýbala ľahkosť, väčšia presnosť. Ja len dúfam, že sa zbavia negatívneho prístupu, pretože ten tlak vyplývajúci z dlhej série bez víťazstva bol veľký."

Aj v tíme železiarov nastane po sezóne pohyb, zmluvy sa mnohým končia a pre Karola Praženicu bude dôležitý strategický nadhľad. "Niektorí aj prejavili snahu odísť a v nadchádzajúcich dvoch týždňoch to budeme riešiť. Teraz sa však sústredíme na náš cieľ, vybojovať si pohárovú Európu. Súperov máme ťažkých, každý po tom túži a čaká nás napínavý boj až do konca. Aj pre mňa je to veľká výzva, keby nebola, ani by som do toho nešiel. Či na to máme, ukáže až priama konfronácia a sám som na ňu zvedavý."

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.