Merkelová: Niektorí ľudia v Británii majú ilúzie o realite po brexite

Nemecká kancelárka Angela Merkelová. Foto: TASR/AP

Berlín 27. apríla (TASR) - Niektorí ľudia v Británii majú "ilúzie" o situácii vo svete po vystúpení ich krajiny z EÚ, vyhlásila dnes nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Kancelárka v prejave v parlamente (Bundestagu) uviedla, že Británia si musí vyjasniť, "ako si predstavuje budúce vzťahy" s EÚ, kým sa začnú oficiálne rokovania o tzv. brexite. Diskusie o finančných záväzkoch Británie voči EÚ sa musia uskutočniť už na začiatku týchto rokovaní, dodala nemecká líderka.

Zostávajúcich 27 členských štátov EÚ sa v sobotu 29. apríla zíde na summite, ktorého cieľom je schválenie smerníc EÚ pre rokovania o brexite.

Merkelová sa ďalej v prejave venovala Turecku a vyhlásila, že kroky tureckej vlády v poslednom týždni "vážne zaťažili" nemecko-turecké vzťahy.

Turecké úrady zatkli v posledných dňoch tisíce ľudí údajne napojených na moslimského duchovného Fethullaha Gülena žijúceho v exile v USA, ktorého Ankara podozrieva zo zorganizovania pokusu o prevrat. Frakcia armády sa o tento puč pokúsila vlani v júli, ale bol potlačený.

Merkelová členom Bundestagu povedala, že zaobchádzanie Turecka s nemeckým novinárom Denizom Yücelom, ktorého vláda zadržiava neďaleko Istanbulu, "nie je zlučiteľné s právnym poriadkom".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.