Bývalý vodca mudžahedínov sa vyjadril, že chce v Afganistane mier

Na archívnej snímke vojenský veliteľ Gulbuddín Hekmatjár. Foto: TASR/AP

Kábul 29. apríla (TASR) - Niekdajší afganský vojenský vodca Gulbuddín Hekmatjár, ktorý po invázii Spojených štátov z roku 2001 bojoval proti americkým jednotkám a zároveň tvrdo súperil s inými miestnymi militantnými frakciami, dnes vyhlásil, že si želá, aby bol už v Afganistane mier. Píše o tom agentúra AP.

Hekmatjár, vodca islamistickej organizácie Hezbe islámí, sa dnes objavil vo vysielaní jednej z afganských televíznych staníc, píše agentúra AP.

Bývalého veliteľa mudžahedínov zachytili televízne kamery, ako v provincii Laghmán reční pred davom ľudí a vládnych činiteľov. "Podajme si ruky, nech sa skončí vojna a v Afganistane zavládne mier," povedal Hekmatjár.

Vo februári tohto roku vyškrtla Organizácia Spojených národov Hekmatjárovo meno zo svojho sankčného zoznamu týkajúceho sa teroristických zoskupení Islamský štát (IS) a al-Káida.

Hekmatjár stál od roku 1979 na čele odporu proti sovietskej invázii a okupácii Afganistanu. Počas krvavej občianskej vojny v 90. rokoch minulého storočia, ktorá nastala po stiahnutí sa Sovietov z tejto stredoázijskej krajiny, sa Gulbuddín Hekmatjár zapríčinil o smrť tisícov ľudí v afganskom hlavnom meste. Vyslúžil si za to prezývku "mäsiar z Kábulu".

Hekmatjárova fundamentalistická Hezbe islámí aj napriek určitým vzájomným rozporom a rivalstvom príležitostne spolupracovala s al-Káidou i Talibanom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.