Slovenská národná galéria vydala tretí výročný galerijný magazín

Maliar, grafik, ilustrátor a scénický výtvarník Ľudovít Fulla Foto: TASR/archív

Bratislava 1. mája (TASR) - Tretie číslo svojho výročného magazínu o umení s názvom 365° vydala Slovenská národná galéria (SNG).

"V prvom rade sa musíme pochváliť, že opäť to vyšlo, čo nie je úplne bežné na Slovensku, kde Súkromné listy Fullu a Galandu vyšli iba dve čísla. Myslím, že sa nám podarilo udržať tú kvalitu, ktorú sme sa rozhodli dať do magazínu. Toto číslo je ešte trochu obsažnejšie. Opäť sú tam rubriky, ktoré sa už stali bežným - správa o trhu s umením, rozhovor výtvarníkov. Pridali sme aj niektoré nové a snažili sme sa, aby bolo zastúpené súčasné aj staré umenie. Čiže aby to bol naozaj magazín o umení, kde sme si nedávame pred seba žiadne predsudky," uviedla pre TASR generálna riaditeľka SNG Alexandra Kusá.

Hrubý magazín s rozsahom 200 strán v neobvykle veľkom časopiseckom formáte je k dispozícii v kníhkupectve Ex Libris v SNG. Čitateľa uvedie do diania na slovenskej i zahraničnej umeleckej scéne za uplynulý rok s presahom do tohto. Tak trvala v SNG divácky najúspešnejšia vlaňajšia výstava Sen x skutočnosť z kontroverzného obdobia Slovenského štátu (1939-1945). Zápisy návštev na štyroch stranách potvrdzujú názory od pochvalných cez lichotivé až po obvinenia skoro na úrovni vlastizrady.

Nechýbajú overené rubriky ako prehľad udalostí v kultúre a umení doma i vo svete s názvom Švédsky stôl, ďalší diel zo seriálu tematicky koncipovaných múzeí (Múzeá spod zeme), návšteva v byte zberateľov umenia (Ako býva umenie) tentoraz premietnutú aj do histórie (Ako bývalo umenie na ulici Mérleg v Budapešti). V rubrike Generácia 80+/90+ sú stručne predstavení najmladší domáci tvorcovia vizuálneho umenia.

Aurel Hrabušický zo SNG približuje historickú udalosť pre slovenské umenie, vlaňajšiu rozsiahlu retrospektívnu výstavu U.F.O.-nauta Júliusa Kollera One Man Anti Show v celom trojposchodovom viedenskom múzeu MUMOK s vydaním veľkej publikácie tvorby od roku 1963 až do jeho smrti v 2007. Ďalším historickým prelomom bola vlani prvá aukcia slovenského umenia v londýnskej centrále svetoznámej aukčnej spoločnosti Sotheby's. Všetky diela Jany Želibskej, Milana Dobeša a Stana Filka sa vydražili.

V tradičnom transgeneračnom rozhovore predstaviteľov umenia dvoch odlišných generácií, tentoraz v dialógu Jána Bergera (1944) a Mateja Fabiana (1979), obaja maliari veľa prezradia o tomto výtvarnom médiu, o vzdelávaní na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení a jej rozdielnych ateliéroch maľby, o situácii pred rokom 1989 a po ňom či obľúbených knihách a predaji obrazov.

Tretie číslo prináša rozhovor s novou riaditeľkou Východoslovenskej galérie v Košiciach Dorotou Kenderovou o zmenách a zámeroch galérie. Tiež s konceptuálnym umelcom Rudolfom Sikorom, ktorý pri vlaňajšom 70-ročnom jubileu mal veľkú fotografickú výstavu a vydanú monografiu iba s týmto výtvarným zameraním. Jubilant uvádza, prečo s rovnako zmýšľajúcimi nespokojnými umelcami organizoval 19. novembra 1970 1. otvorený ateliér vo svojom domčeku na Tehelnej ulici a potom ďalšie výstavy a happeningy. "Dňa 20. novembra 1970 o ôsmej hodine ráno ma prvý raz v živote vyšetrovala ŠtB. Napriek tomu mal ešte v ten deň poobede u nás úžasnú prednášku o Duchampovi Jindřich Chalupecký," spomína Sikora na obmedzujúce obdobie normalizácie.

Historička umenia a kurátorka SNG Katarína Bajcurová vo veľkom rozhovore so zodpovednou redaktorkou magazínu Luciou Gavulovou prezradí, prečo sa venovala obrazom Ľudovíta Fullu a Viery Krajcovej, o výbere projektu pre Bienále v Benátkach, že písanie až tak nemiluje, aj keď má za sebou množstvo kníh, o digitalizácií umenia, čo robí kurátor, o znalcoch umenia a falzifikátoch, čím si ju získalo Taliansko, aj že oznámenie o schválení a začatí rekonštrukcie SNG ju dojalo k slzám.

V novom čísle je väčší priestor venovaný starému umeniu. Kunsthistorický objav minulého roka – bohato zdobená modlitebná knižka Ilony Andrássyovej objavená v kaštieli Betliar predstavuje unikátny dobový nález. Informuje aj o akvizíciách do zbierok SNG v podobe grafík o tureckých vojnách na našom území či o osude jedinečnej zbierky Lea Ringwalda 146 diel maliara Ladislava Mednyánszkeho.

Kurátorka Zbierky sochy SNG Vladimíra Büngerová prispela textom o výmene názorov ohľadne jedného diela (Jána Krstiteľa) dvoch ikonických slovenských sochárov Jána Koniarka a Fraňa Štefunka. V magazíne je ukážka tvorby Anny Daučíkovej a chorvátskeho intermediálneho umelca Dalibora Martinisa, ktorý archivuje budúcnosť a predvída minulosť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.