Torpédoborec Izumo je údajne pripravený na sprevádzanie americkej lode

Japonský torpéoborec Izumo Foto: TASR AP

Tokio 1. mája (TASR) - Japonské námorné sily vypravili dnes z domovského prístavu svoj najväčší torpédoborec, ktorého úlohou bude v súčasnom období zvýšeného napätia na Kórejskom polostrove údajne sprevádzať americké vojnové lode blízko japonského pobrežia.

Ako píše agentúra AP s odvolaním sa na japonské médiá, vrtuľníkový torpédoborec Izumo vyplával z prístavu mesta Jokosuka neďaleko Tokia v dnešných ranných hodinách. V priebehu dneška má toto japonské plavidlo sprevádzať v Tichom oceáne južne od Tokia americkú bojovú zásobovaciu loď.

Ide o novú misiu, ktorej realizácia je možná na základe nedávno prijatej japonskej bezpečnostnej legislatívy. Tá umožňuje japonskej armáde väčšou mierou sa podieľať na akciách v zámorí.

Uvedená zásobovacia loď má slúžiť na dotankovávanie amerických lodí, ktoré sa už v danom regióne nachádzajú, vrátane operačnej formácie na čele s lietadlovou loďou USS Carl Vinson, približuje agentúra AP.

Japonské ministerstvo obrany k celej veci uviedlo iba toľko, že nosič vrtuľníkov Izumo dnes vyplával s cieľom prípadne participovať na jednej medzinárodnej námornej akcii, ktorá sa bude 15. mája konať v Singapure.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.