Z protestnej hladovky odstúpilo vyše 400 palestínskych väzňov

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Ramalláh 1. mája (TASR) - Na 870 sa dnes znížil počet protestujúcich palestínskych väzňov držiacich už 15. deň hladovku, uviedli dnes podľa agentúry AP izraelské oficiálne zdroje. Hladovkárov bolo minulý týždeň celkovo 1300.

Hladovkári v izraelských väzniciach chcú dosiahnuť lepšie podmienky, konkrétne viac kontaktov s príbuznými a ukončenie praxe zadržiavania bez súdu.

Hladovku začali arabskí väzni 17. apríla, na Deň palestínskych väzňov. Na ich podporu sa začali v Predjordánsku organizovať pochody a sociálne médiá spustili kampaň, v rámci ktorej celebrity z arabského sveta pijú zo solidarity s väzňami slanú vodu.

Hovorca izraelskej väzenskej služby však dnes nekonkretizoval, prečo vyše 400 väzňov ukončilo hladovku. Hladovkári sú podľa neho umiestnení v osobitných častiach väznice a sledovaní lekárskym tímom. Niekoľko z nich je umiestnených na samotke, spresnil ešte.

Ohľadne hladovky bol Izrael okamžite na jej začiatku skritizovaný Organizáciou za oslobodenie Palestíny (OOP). Jeho hovorkyňa poukázala na tzv. administratívnu väzbu, v ktorej sú osoby držané bez obvinenia "z bezpečnostných dôvodov"; väzba trvá šesť mesiacov a môže byť neobmedzene predlžovaná.

Stovky palestínskych väzňov vstúpili do - vtedy 28-dňovej - hladovky aj v roku 2012. V roku 2014 desiatky väzňov držaných bez súdu držali zase hladovku dvojmesačnú.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.