Kazachstan ukáže vojenskou prehliadkou rozvoj armády

Na snímke kazašský prezident Nursultan Nazarbajev. Foto: TASR/AP

Astana 6. mája (TASR) - Kazašská metropola Astana sa pripravuje na najväčšiu vojenskú prehliadku za 25 rokov nezávislosti krajiny. Vojenská prehliadka je venovaná 25. výročiu založenia Ozbrojených síl Kazašskej republiky (OS KR), uskutoční sa 7. mája a zúčastní sa na nej vrchný veliteľ OS KR a kazašský prezident Nursultan Nazarbajev. Vojenská prehliadka bude venovaná aj 72. výročiu skončenia Veľkej vlasteneckej vojny, informujú kazašské zdroje s odvolaním sa na Ministerstvo obrany Kazachstanu.

Približne 5000 príslušníkov OS KR, 300 kusov bojovej techniky a okolo 80 kusov techniky Vzdušných síl obrany budú môcť vidieť občania na prehliadke na námestí Nezávislosti v Astane. Prvýkrát budú môcť obyvatelia Kazachstanu vidieť na vlastné oči aj najmodernejší bojový arzenál, ktorý sa do OS KR dostal v rokoch 2016 a 2017. Ďalšou novinkou tohtoročnej vojenskej prehliadky bude, že do nej zaradili veteránov Veľkej vlasteneckej vojny, ako aj absolventov štyroch vojenských škôl.

Podľa portálu khabar.kz sa na oblohe nad Astanou majú predstaviť: bojové vrtuľníky Mi-8, Mi-17, Mi-26, Mi-35, vojenské dopravné lietadlá Tu-134, Tu-154, An-26, An-72, S-295 a z frontového letectva stroje Su-25, Su-27, Su-30, MiG-29, MiG-31.

Demonštrácia vojenskej sily v Astane sa podľa miestnych zdrojov stane nielen potvrdením spoľahlivosti zaistenia obrany krajiny, ale pre verejnosť aj prezentáciou výsledkov rozvoja OS KR za štvrťstoročie ich existencie.

Za 25 rokov nezávislosti Kazachstanu sa doteraz vojenské prehliadky konali päťkrát: v rokoch 2005, 2009, 2011, 2014 a 2015.

Na 7. mája v Kazachstane pripadá sviatok - Deň obrancov vlasti. Slávia ho od roku 1992 a súvisí s tým, že 7. mája 1992 prezident Nursultan Nazarbajev podpísal dekrét o vytvorení národných ozbrojených síl. Poslanci parlamentu návrh schválili a zároveň s tým doplnili Zákon o sviatkoch Kazašskej republiky, podľa ktorého je 7. máj štátnym sviatkom a dňom pracovného voľna. Keďže 7. máj v tomto roku pripadol na nedeľu, sviatok sa prenáša na pondelok a keďže 9. mája si pripomínajú Deň víťazstva nad fašizmom, občania krajiny budú mať okrem víkendu voľno aj 8. a 9. mája.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.