Ostro sledované vlaky otvoria dnes sezónu v Amfiteátri Paľa Bielika

Ilustračná snímka Foto: TASR/František Iván

Banská Bystrica 8. mája (TASR) – Večer predĺženého trojdňového voľna môžu Banskobystričania stráviť v miestnom amfiteátri, kde bude prvé tohtoročné premietanie. Pri príležitosti dnešného Dňa víťazstva nad fašizmom Amfiteáter Paľa Bielika ponúkne o 20.30 h filmovú klasiku Ostro sledované vlaky.

Ako TASR informovalo združenie O.Z. za! amfiteáter, podobne ako minulý rok filmom Obchod na korze, tak aj tentoraz odštartujú v poradí už štvrtú sezónu v znovuobnovenom kultúrnom stánku premietnutím oscarovej československej legendy natočenej podľa rovnomennej novely Bohumila Hrabala. Dej sa odohráva počas druhej svetovej vojny, v období, keď sa ľudské vlastnosti prejavujú rovnako ako v čase mieru, lenže v konfrontácii s vojnovým dianím sú lepšie vidieť.

"Ostro sledované vlaky režiséra Jiřího Menzla získali v roku 1968 okrem Oscara za najlepšiu zahraničnú snímku i nomináciu na Zlatý Glóbus v tej istej kategórii a v roku 1969 ešte dve nominácie na filmové ceny Britskej filmovej a televíznej akadémie, v kategóriách Najlepší film a Najlepšia hudba. Filmoví kritici New York Times zvolili Ostro sledované vlaky za jeden z najlepších filmov roku 1967," pripomenuli organizátori z O.Z. za! amfiteáter s tým, že hoci si snímkou pripomínajú Deň víťazstva nad fašizmom, netreba zabúdať, že komunistická cenzúra ho na 20 rokov odsunula do trezoru.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.