Kancelária Rady pre vysielanie evidovala vlani celkovo 431 sťažností

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 9. mája (TASR) – Výbor Národnej rady SR pre kultúru a médiá dnes prerokoval a odporučil v pléne schváliť Správu o stave vysielania v SR za rok 2016. Na schôdzi parlamentu dokument predloží predsedníčka Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR) Marta Danielová, poslanci by o tomto bode mali rokovať 19. mája.

Zo správy, ktorú RVR zostavila, vyplýva, že v roku 2016 zaevidovala Kancelária RVR celkovo 431 sťažností týkajúcich sa obsahu vysielania 471 programov. RVR v správe konštatuje, že aj rok 2016 potvrdil kontinuálny nárast podaní.

V rámci televízneho vysielania smeroval najväčší počet sťažností (107) voči televízii JOJ, televízii Markíza (99) a RTVS – Jednotka (53). Voči regionálnym a lokálnym televíznym vysielateľom prijala RVR 28 sťažností. V rozhlasovom vysielaní RVR zaevidovala 55 sťažností, najčastejšie (32) sa týkali RTVS.

Z celkového počtu sťažností týkajúcich sa obsahu vysielania sa najviac, 127, vzťahovalo na objektivitu a vyváženosť spravodajských a politicko-publicistických programov. Druhý najvyšší počet podnetov, 120, sa vzťahoval na vysielanie reklamy, telenákupu, umiestňovania produktov či sponzoringu. Nevhodnosť vysielaných programov vo vzťahu k ochrane maloletých namietalo 94 podnetov. Ďalších 56 sa týkalo ľudskej dôstojnosti a ľudskosti a zvyšné sťažnosti mali iný charakter, resp. sa vzťahovali na rôzne iné ustanovenia zákona o vysielaní a retransmisii.

Medzi vybavenými sťažnosťami, ktoré smerovali k obsahu vysielania, bolo podľa RVR 51 opodstatnených, 247 neopodstatnených a 31 sťažností bolo v časti posúdených ako opodstatnené a v časti ako neopodstatnené. Pri ôsmich podnetoch musela RVR skonštatovať nepreskúmateľnosť. Tieto podnety boli totiž doručené v čase, keď už vysielateľovi uplynula zákonom stanovená 45-dňová lehota archivácie. Ďalších päť sťažností posúdila RVR v časti ako neopodstatnené a v časti ako nepreskúmateľné, a to z dôvodu uplynutia lehoty archivácie. Jeden podnet RVR z dôvodu predmetu sťažnosti a príslušných kompetencií v danej veci konať postúpila Slovenskej obchodnej inšpekcii (SOI). Zvyšných 88 sťažností bolo aj po 31.12.2016 v štádiu prešetrovania.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.