Colníci si v Žiline precvičili služobné zákroky aj použitie zbrane

Českí colníci sledujú pálenie viac ako 50 kilogramov rohoviny nosorožcov v zoologickej záhrade v českom meste Dvůr Králové nad Labem Foto: TASR/AP

Žilina 9. mája (TASR) – Colníci z celého Slovenska si na praktickom výcviku v Žiline vyskúšali služobné zákroky s použitím donucovacích prostriedkov, rýchle a správne nasadenie pút a použitie služobnej zbrane. TASR o tom dnes informovala hovorkyňa Colného úradu (CÚ) v Žiline Božena Chríbiková.

"Colníci sa pri výkone povolania pomerne často stretávajú s osobami, ktoré im sťažujú prácu, nespolupracujú, kladú pasívny aj aktívny odpor alebo sa snažia z miesta ujsť. To sú momenty, keď musia rýchlo a profesionálne zasiahnuť, aby nedošlo ku škodám na majetku a zdraví, alebo aby boli minimálne. Preto je pre nich nevyhnutné vzdelávať sa aj v tejto oblasti," uviedla Chríbiková.

Doplnila, že časť cvičení sa venovala taktickej príprave v skupinách. "Vyskúšali si nenápadne a bezpečne vstúpiť do neznámych priestorov a následne ich zabezpečiť. V praxi sa s podobnou situáciou stretávajú pri kontrolách rôznych budov a skladov. Posledné cvičenie sa konalo na strelnici, kde sa zdokonaľovali v streľbe vo dvojiciach. Dôležitá bola nielen presnosť pri mierení na fiktívneho páchateľa, ale aj rýchlosť," dodala hovorkyňa CÚ v Žiline.

"Aj napriek tomu, že po takomto nácviku sú colníci pripravení zakročiť voči páchateľovi, želajú si, aby nebezpečných situácií bolo čo najmenej," uzavrela Chríbiková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.