Zákonodarcovia štátu Delaware rozhodujú o obnovení trestu smrti

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Dover 10. mája (TASR) - Členovia Snemovne reprezentantov amerického štátu Delaware schválili v utorok opätovné zavedenie trestu smrti na jeho území po tom, ako tamojší Najvyšší súd vlani v auguste vyhlásil príslušný zákon za protiústavný.

Návrh prešiel hlasovaním v pomere 24 k 16, pričom ho podporili poslanci oboch politických táborov i napriek argumentom odporcov, že popravy neodstrašia od páchania zločinov, sú príliš drahé, uplatňujú sa rasovo zaujatým spôsobom voči černošskému obyvateľstvu a iným menšinám alebo že sú nesprávne po morálnej stránke. O obnovení trestu smrti v Delaware bude teraz rozhodovať štátny Senát.

Rozhodovanie o opätovnom vykonávaní popráv na základe sprísnených pravidiel nasleduje po tom, ako v tomto štáte na východnom pobreží USA vyvolali rozruch prípady usmrtenia pracovníka väznice a policajta. Väzenský strážca Steven Floyd zahynul vo februári pri vzbure trestancov, zatiaľ čo príslušníka štátnej polície Stephena Ballarda zastrelil v apríli ozbrojený muž pri kontrole podozrivého vozidla.

Delawarský guvernér Stephen Ballard, člen Demokratickej strany, vyhlásil, že podporuje vlaňajší verdikt Najvyššieho súdu, nesľúbil však, že bude zákon o opätovnom zavedení trestu smrti vetovať. Demokratický poslanec Sean Lynn v utorok vyčítal kolegom, že "kladne hlasujú za zabíjanie ľudí" v Delaware.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.