P. Breedlove: Európske obavy z Donalda Trumpa sú prehnané

Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (vľavo) a americký prezident Donald Trump Foto: TASR/AP

Bratislava 29. mája (TASR) - Obavy Európy z administratívy nového prezidenta USA Donalda Trumpa sú prehnané, myslí si generál Philip Breedlove, bývalý vrchný veliteľ spojeneckých síl v Európe (SACEUR). Zároveň však pripúšťa, že "nikto z nás zatiaľ úplne nerozumie" tomu, aké bude Trumpovo budúce smerovanie.

"To, čo (však) vidím na našom prezidentovi a celkom určite na jeho najdôležitejších poradcoch a tiež v našom Kongrese, je silná podpora pre porozumenie a hodnoty Európy a NATO. Polovica svetového obchodu sa uskutočňuje medzi Európou a kontinentom Severnej Ameriky - Kanadou, USA a Mexikom," povedal Breedlove v nedeľňajšom exkluzívnom rozhovore pre TASR, ktorý sa uskutočnil počas bezpečnostnej konferencie GLOBSEC 2017 Bratislava Forum.

"Na juhu (USA) máme množstvo hispánskej populácie a v Amerike sa rozrastajú aj ďalšie skupiny obyvateľstva, sme však národom európskych prisťahovalcov, naše korene sú v Európe a nemyslím si preto, že je treba sa toľko obávať," dodal.

Strach podľa Breedlova netreba mať ani z Trumpovho hesla "Amerika na prvom mieste". Jeho zmysel vidí generál najmä k reakcii na mnoho frustrovaných, často mladých Američanov, ktorí sa ocitli v núdzi a majú pocit, že sa na nich akosi zabudlo.

"Domnievam sa však, že to, čomu ľudia nerozumejú je, že práve silná Európa, silné vzťahy s Európou, bezpečná Európa sú dôležité pre podnikanie a prosperitu v Amerike. Ak nebudeme mať silnú a bezpečnú Európu, nebudeme mať ani silnú a bezpečnú Ameriku," uviedol Breedlove. Dodal, že "Amerika na prvom mieste" sa preto začína práve "silnou a bezpečnou Európou".

Vojenskú porážku Islamského štátu považuje generál za istú vec

Extrémistickú organizáciu Islamský štát (IS/Dáiš) nebude možné poraziť výlučne vojenskými prostriedkami, vyhlásil americký generál Philip Breedlove, bývalý vrchný veliteľ spojeneckých síl v Európe (SACEUR).

"Môžeme totiž podnikať vojenské akcie v tomto storočí, aj v tom ďalšom a nasledujúcom. Ak však budú vojenské akcie tým jediným, čo uskutočníme, tak Dáiš neporazíme. Rozšíri sa a vyklíči na iných miestach," povedal Breedlove v nedeľňajšom exkluzívnom rozhovore pre TASR počas bezpečnostnej konferencie GLOBSEC 2017 Bratislava Forum.

Vojenskú porážku Islamského štátu považuje generál za istú vec. Podľa jeho slov však treba celý fenomén IS riešiť komplexne a dostať sa ku koreňom problému. To podľa neho znamená postupovať v súlade s takzvaným modelom DIME, čo je anglická skratka pre diplomatickú, informačnú, vojenskú a ekonomickú odozvu, ktoré by v ideálnom prípade mali byť v rovnováhe.

Takýto prístup by podľa Breedlova mali zvoliť všetky krajiny zapojené do boja proti IS. Generál tiež varoval, že v prípade vojenskej porážky IS v Iraku a Sýrii sa mnohí jeho bojovníci vrátia naspäť do svojich domovských krajín, kde môžu predstavovať bezpečnostnú hrozbu.

"Keď bol Afganistan domovom al-Káidy, podarilo sa nám poraziť ich vojensky a oni sa následne rozšírili do zvyšku sveta. Ak vojensky porazíme Dáiš v Iraku a Sýrii, rozšíri sa do zvyšku sveta. Už teraz ho môžeme vidieť v severnej Afrike. A áno, bude aj viac teroristov, ktorí sa budú vracať do našich krajín. Budú totiž musieť opustiť to, čo nazývajú svojou domovinou, ak ich v nej porazíme," dodal Breedlove v rozhovore pre TASR.


Británia záväzky voči NATO nijako nezmenšila, skôr naopak

Brexit nepredstavuje pre Európu bezpečnostnú hrozbu; odkedy totiž Británia začala hovoriť o svojom vystúpení z Európskej únie, svoje záväzky voči Severoatlantickej aliancii nijako nezmenšila, skôr naopak. V exkluzívnom rozhovore pre TASR to povedal americký generál vo výslužbe Philip Breedlove, bývalý vrchný veliteľ spojeneckých síl v Európe (SACEUR). 

"Odkedy začali hovoriť o brexite, ešte zvýšili svoju účasť v operáciách NATO (pozn. TASR - napríklad v Pobaltí)," uviedol Breedlove v nedeľňajšom rozhovore, ktorý sa uskutočnil počas bezpečnostnej konferencie GLOBSEC 2017 Bratislava Forum. "Záväzok Veľkej Británie voči NATO sa v súvislosti s brexitom nijako nezmenšil. Skôr sa zdá, že sa ním zvýšil. A NATO, to je bezpečnosť Európy,“ zdôraznil ďalej.

Breedlove odpovedal aj na otázku, ako by bolo najvhodnejšie naložiť s finančnými prostriedkami, ktoré sa uvoľnia, ak členské štáty Aliancie splnia svoje záväzky a zvýšia výdavky na obranu. Podľa generála existuje množstvo vecí, do ktorých musí NATO investovať; za jednu z najdôležitejších však on sám považuje investíciu do "pripravenosti a schopnosti reagovať".

"Musíme investovať do našej pripravenosti a schopnosti reagovať a dosiahnuť to, aby sily, ktorými disponujeme, boli viac pripravené hneď teraz... Potrebujeme teda vyvážený prístup k investovaniu a rekapitalizácii nášho vybavenia," povedal Breedlove.

Kľúčovým v zmysle vojenskej odozvy je podľa neho práve rýchlosť. NATO - ako uviedol - potrebuje jednotky, ktoré budú pripravené na nasadenie v priebehu niekoľkých dní či týždňov, a nie mesiacov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.