Fiľakovo chce hasičov presťahovať do väčších priestorov

Na snímke výhľad na mesto z Fiľakovského hradu. V popredí opravená Bekekova bašta. Foto: TASR - Ján Siman

Fiľakovo 29. mája (TASR) – V nových a väčších priestoroch by mali v blízkej budúcnosti sídliť členovia Dobrovoľného hasičského zboru mesta Fiľakovo v okrese Lučenec. Ako TASR informoval primátor Attila Agócs, spomínané priestory je však najprv potrebné zrekonštruovať.

Odhadované náklady na tento účel sú podľa neho vo výške zhruba 32.000 eur a samospráva chce v tejto súvislosti požiadať Ministerstvo vnútra SR o dotáciu. Predtým však musí vyriešiť majetkoprávne otázky. "Priestory patria mestskej spoločnosti Filbyt, s. r. o., ktorá ale o dotáciu požiadať nemôže. Je to veľmi podivný a komplikovaný vzťah. Budova patrí eseročke, ktorej sme stopercentným vlastníkom. Neznamená to však automaticky, že budova patrí nám. Je základným imaním spoločnosti," vysvetlil primátor.

Mestskí poslanci preto na svojom májovom zasadnutí odsúhlasili odkúpenie časti budovy od Filbytu. „Podľa znaleckého posudku má hodnotu viac ako 24.000 eur a za takú sumu ju budeme odkupovať. Iná možnosť nebola. Mohli sme ju vyňať zo základného imania spoločnosti, no to by trvalo približne tri mesiace a nestihli by sme zareagovať na výzvu ministerstva,“ objasnila Andrea Mágyelová, prednostka Mestského úradu Fiľakovo.

Mestská pokladňa však o peniaze na odkúpenie časti budovy podľa nej ľahšia nebude. "V budúcnosti znížime imanie spoločnosti o rovnakú sumu a tak sa vráti do mestského rozpočtu. Kúpa teda nezaťaží mestskú kasu," doplnila prednostka.

Činnosť dobrovoľných hasičov sa vo Fiľakove obnovila pred tromi rokmi. Odvtedy sa približne 30-členná partia dobrovoľníkov tiesni v jednej malej miestnosti a v garáži hasičskej zbrojnice spolu s profesionálnymi hasičmi. Nové priestory by tak podľa primátora mali byť komfortnejšie a aj praktickejšie. "Vidíme, že naši dobrovoľní hasiči sú aktívni a snažia sa. Nevenujú sa čisto len protipožiarnej ochrane, ale participujú aj na rôznych kultúrno-spoločenských akciách organizovaných mestom," uzavrel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.