Skip to content

Dnešný dátum:

pondelok, 20 januára, 2025
Menu

Lesníci tvrdia, že v lesoch hospodária trvalo udržateľným spôsobom

31 mája, 2017
Menej ako minúta čítania minút čítania
Tlačová konferencia ministra životného prostredia SR Lászlóa Sólymosa (na snímke) k aktuálnej smogovej situácii na Slovensku a možným opatreniam. Foto: TASR/Michal Svítok

Malužiná 31. mája (TASR) – Lesníci už hospodária v lesoch na Slovensku trvalo udržateľným spôsobom, myslí si hovorca Slovenskej lesníckej komory Dávid Hančinský. „Odmietame tvrdenie, že lesnícky prístup v starostlivosti o les je založený na plánovaných a rozsiahlych výruboch,“ vyjadril sa tak na margo návštevy ministra životného prostredia SR Lászlóa Sólymosa (Most-Híd) v oblasti pri obci Malužiná v Nízkych Tatrách a Tichej doliny vo Vysokých Tatrách.

Šéf envirorezortu navštívil tieto lokality 19. mája, necelé tri týždne po ničivých povodniach, aby sa presvedčil o výsledkoch dvoch prístupov pri spravovaní lesov. Prvým mal byť ochranársky prístup, druhým lesnícky, založený na plánovaných a rozsiahlych výruboch. Tichá dolina podľa Sólymosa predstavuje príklad, ako si príroda po takmer 13 rokoch dokázala poradiť s veternou a lykožrútovou kalamitou bez zásahu ľudskej činnosti. „Dnes máme v Tichej doline les, ktorý povodeň ustál. A odvďačil sa tým, že zabránil možným sekundárnym škodám. V Malužinej sme také šťastie nemali,“ povedal minister.

V obci Malužiná v okrese Liptovský Mikuláš koncom apríla nánosy bahna a kameňov, ktoré dovalila veľká voda z okolitých odlesnených kopcov, spôsobili vyliatie potoka. Ten následne zničil most a zastavil premávku cez horský priechod Čertovica. Sólymos preto po svojej návšteve tatranských lokalít oznámil, že v blízkej budúcnosti predstaví Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Národnú dohodu o strome, ktorá položí základy ekologickejšieho, zodpovednejšieho a trvalo udržateľného spôsobu hospodárenia s lesmi.

„Iniciatívu ministra životného prostredia predstaviť Národnú dohodu o strome vítame. Mohol by to byť začiatok nevyhnutného dialógu o ochrane prírody a starostlivosti o lesy. Považujeme však za zavádzajúce použiť spracovanie následkov veternej a hmyzovej kalamity v Malužinej ako príklad plánových a rozsiahlych výrubov lesa. Nemožno tiež porovnávať stav v lokalitách Tichej doliny a Malužinej bez znalosti úhrnu zrážok, stavu infraštruktúry či iných premenných,“ dodal hovorca Slovenskej lesníckej komory s tým, že lesníci chcú pestovať zdravé lesy, ktoré plnia všetky celospoločenské funkcie vrátane vodozádržnej.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR