DEŇ DETÍ: V Donbase platí dohoda o prímerí, zatiaľ sa dodržiava

Žena drží dieťa na rukách a prechádza okolo dekou zakrytého tela muža, ktorý prišiel o život pri výbuchu míny neďaleko kontrolného stanovišťa ukrajinskej armády v blízkosti demarkačnej čiary medzi Ukrajinou a samozvanou Doneckej ľudovou republikou na východe Ukrajiny v Doneckej oblasti, 10. februára 2015. Foto: TASR AP

Kyjev 1. júna (TASR) - Na východe Ukrajiny dnes začala platiť jednodňová dohoda o prímerí. Ako informoval hovorca hlavného štábu ukrajinských ozbrojených síl Anton Myronovyč, v oblasti vojenských operácií je zatiaľ "relatívny pokoj".

Agentúra UNIAN uviedla, že na prímerí sa zástupcovia ukrajinskej a ruskej delegácie dohodli v stredu v rámci Centra na kontrolu a koordináciu režimu zastavenia paľby. Prímerie platí pri príležitosti Dňa ochrany detí, ktorý si na Ukrajine dnes pripomínajú.

Obe strany sa dnes medzitým navzájom obvinili z porušenia dohody o prímerí. Myronovyč však vo vysielaní televízie 112 Ukrajina uviedol, že v porovnaní s uplynulými dňami nešlo o závažné incidenty. Ostreľovanie zo strany separatistov má podľa neho nízku intenzitu a nebolo zamerané na konkrétne ciele, čo môže znamenať, že separatisti na danom úseku neboli oboznámení s novým prímerím.

Od začiatku tohto roka bolo prímerie v Donbase vyhlásené niekoľkokrát. Úplné zastavenie paľby však nikdy netrvalo dlhšie ako 12 hodín, uviedla dnes agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na ministerstvo obrany samozvanej Doneckej ľudovej republiky.

Agentúra UNIAN dnes informovala, že do začiatku platnosti prímeria dochádzalo k ostreľovaniu pozícií znepriatelených strán, ktoré si vyžiadalo zranenia dvoch vojakov ukrajinských vládnych síl.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.