VIDEO: PREZIDENT: Vymenoval Pavla Šajgalíka za predsedu SAV

Na snímke vpravo prezident SR Andrej Kiska a vľavo Pavol Šajgalík počas slávnostného aktu vymenovania do funkcie predsedu Slovenskej akadémie vied (SAV) v Bratislave 1. júna 2017. Foto: FOTO TASR - Pavel Neubauer

Bratislava 1. júna (TASR) - Prezident Andrej Kiska dnes vymenoval do funkcie predsedu Slovenskej akadémie vied (SAV) Pavla Šajgalíka. Tomu od 6. júna začína plynúť štvorročné funkčné obdobie.

Šajgalík za najdôležitejšiu úlohu na najbližšie obdobie považuje uplatnenie záverov auditu ústavov SAV, ktorý prebehol v minulom roku. „Z tohto kroku by mali vyplynúť akčné plány ďalšieho rozvoja, ktoré sú veľmi dôležité,“ uviedol. Ďalšou dôležitou vecou z jeho pohľadu je, aby SAV vedela vytypovať špičkové tímy, ktoré presahujú rámec Slovenska. „Na nich by sme mohli stavať a cez tieto špičkové tímy by sme sa mali výraznejšie presadiť v európskom výskumnom priestore,“ dodal.

SAV nedávno predstavila projekt Otvorenej akadémie, prostredníctvom ktorého chce priblížiť prácu vedcov verejnosti. V tomto chce Šajgalík pokračovať aj naďalej. „Potrebujeme sa výraznejšie dostať do intímneho kontaktu s požiadavkami spoločnosti, požiadavkami ľudí, ktorí žijú na Slovensku, aby aj oni mali pocit, že SAV nerieši iba veci, ktoré sú pre nich marginálne a vzdialené, hoci z nášho pohľadu sú dôležité. Ale že majú aj bezprostredný profit z činnosti SAV,“ dodal.

Šajgalíka opätovne zvolili za predsedu akadémie členovia Snemu SAV začiatkom apríla. Kandidáta na predsedu akadémie volil Snem SAV v tajnom hlasovaní. Šajgalík získal 77,1 percenta hlasov. Snem SAV má 62 členov.

Šajgalík zastával post predsedu SAV od januára 2015, keď nahradil Jaromíra Pastoreka. Toho delegáti snemu 18. decembra 2014 na mimoriadnom rokovaní odvolali.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.