Petrohradský balet predstaví u nás klasickú verziu Labutieho jazera

Labutie jazero, ilustračné foto. Foto: JVS Group

Bratislava 27. júla (TASR) - Do slovenských miest zavíta St. Petersburg Ballet Theatre, ktoré v roku 1990 založili sólisti legendárneho Mariinského divadla. Na Slovensku uvedie najslávnejší balet Piotra Iľjiča Čajkovského Labutie jazero.

Príležitosť vidieť majstrovstvo 45-členného súboru budú mať diváci v Piešťanoch (5.10.), ďalšími zastávkami budú Bratislava (7.10., dve vystúpenia), Žilina (8.10.), Nitra (16.10.), Košice (22.10., dve vystúpenia), Snina (23.10.), Michalovce (25.10.) a Martin (25.10.).

Počas 27 rokov si tento baletný súbor našiel svoje stále miesto nielen na náročnej domácej pôde, kde vystupuje vo viacerých petrohradských divadlách, pričom jedno z nich sídli aj v legendárnej Ermitáži - jednom z najvýznamnejších a najväčších svetových umelecko-historických múzeí, ale aj na turné po celom svete. Len v priebehu posledných dvoch rokov sa ruskí baletní umelci predstavili divákom v Čile, Izraeli, Číne, Taliansku, Španielsku, Poľsku, Portugalsku, Švédsku, Nórsku, Estónsku aj ďalších krajinách. Pred príchodom na Slovensko bude vystupovať v Argentíne, Estónsku a Česku, ešte v tomto roku sa predstavia aj v Maďarsku a Nórsku.

Na Slovensko sa vracajú po tretí raz. V rokoch 2014 a 2016 sa predstavili s titulmi Luskáčik a Spiaca krásavica, aplaudovali im diváci v Košiciach, Poprade, Lučenci, Michalovciach a Nových Zámkoch. Tentoraz sa premiérovo predstavia s najslávnejším baletom Čajkovského Labutie jazero, ktoré malo svoju premiéru pred 140 rokmi. St. Petersburg Ballet Theatre ho uvedie v najslávnejšej a na celom svete dodnes uvádzanej verzii, ktorú pre petrohradské Mariinské divadlo v roku 1895 pripravil baletný majster a choreograf Marius Petipa spoločne s Levom Ivanovom. Pre nové a nové generácie tak uchováva tie najlepšie tradície klasického ruského baletu. 

TASR informovala PR manažérka Andrea Čurná.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.