VIDEO: Cestu pod Strečnom otvoria o deň skôr, v sobotu napoludnie

Na snímke situácia na ceste I/18 pod odstráneným skalným blokom pod hradom Strečno dňa 28. júla 2017. Foto: TASR - Erika Ďurčová

Strečno 28. júla (TASR) – Dopravu na ceste I/18 pod Strečnom spustia v sobotu (29.7.) na pravé poludnie. Po dnešnom zasadnutí krízového štábu v Strečne o tom informoval prednosta Okresného úradu v Žiline Michal Lavrík. Krízový štáb zároveň zrušil mimoriadnu situáciu, ktorú vyhlásili v súvislosti so situáciou na hradnom brale 16. júla.

„Cesta bude sprejazdnená v režime ako predtým – na dva zúžené jazdné pruhy s obmedzením rýchlosti na 30 kilometrov za hodinu na asi 40-metrovom úseku pred previsom hradného brala. Mimoriadna situácia je síce ukončená, ale sanácia hradného brala pokračuje do konca septembra,“ povedal Lavrík.

Ako dodal, uvoľnenie približne 100-tonového bloku spôsobilo počas pádu aj uvoľnenie menších skalných blokov, ktoré sa potom niekoľko dní odstraňovali. „Škody na vozovke neboli žiadne, poškodené boli len drevené palisády, ktoré sa dnes vymieňajú. V sobotu dopoludnia sa práce dokončia a cesta bude uvoľnená,“ doplnil prednosta.

Na margo bezpečnosti prejazdu pod hradným bralom Lavrík skonštatoval, že prakticky jedna tretina hradného brala je ešte nepreskúmaná. „Na základe mimoriadnej situácie a správ, ktoré odzneli na záverečnom stretnutí krízového štábu, je jednoznačný záver – podpora pôvodnej myšlienky, a to je vybudovanie galérie, teda prestrešenie cesty I/18 v kritickom úseku. Či už bude diaľnica spojazdnená v roku 2020 alebo 2022, nič to nemení na tom, že cesta I/18 medzi Žilinou a Martinom bude stále veľmi významná aj z medzinárodného pohľadu,“ zdôraznil Lavrík.

Otvorenie cesty I/18 pomôže podľa starostu Strečna Dušana Štadániho turistickému ruchu, ktorý celé dva týždne stagnoval. „O zisky prišli pltníci, reštauračné a ubytovacie zariadenie. Kým sa opäť turistický ruch rozbehne, chvíľku to potrvá,“ doplnil starosta s tým, že návštevnosť klesla počas mimoriadnej situácie o 50 až 70 %.

Mimoriadna situácia na ceste pod hradným bralom trvá od 16. júla, kedy cestu neplánovane uzavreli. Hrozilo, že z nesanovanej časti brala sa uvoľní približne 100-tonový skalný blok. V utorok (18.7.) vo večerných hodinách sa skalný blok uvoľnil, rozbil sa na menšie kusy a dopadol na vozovku preventívne pokrytú metrovou vrstvou štrku. Predpokladaná uzávera cesty bola plánovaná do 30. júla.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.