Madurov občianský preukaz volebný skener odmietol ako neplatný

Venezuelský prezident Nicolás Maduro. Foto: TASR/AP

Caracas 31. júla (TASR) - Venezuelský prezident Nicolás Maduro zažil počas nedeľňajších kontroverzných volieb do ústavodarného zhromaždenia nečakanú situáciu, keď elektronický skener odmietol jeho občiansky preukaz. Informovala o tom agentúra DPA.

Venezuelská vláda sa vytrvalo pokúša vykresliť voľby 545 kandidátov do nového ústavodarného zhromaždenia v pozitívnom svetle a to napriek kritike zo strany opozície, ktorá voľby odmieta ako nedemokratické a krok smerom k totalite.

Na videu zdieľanom tisíckami ľudí na sociálnych sietiach, Maduro priložil svoj občiansky preukaz ku skeneru, ktorému sa následne zjavilo na displeji: "Osoba neexistuje alebo občiansky preukaz bol zrušený".

Kurióznu situáciu odvysielala naživo štátna televízia, hoci kamery krátko po zaregistrovaní technickej poruchy vypli.

Používatelia sociálnych sietí následne zverejnili linky na video s ironickými komentármi, podľa ktorých tento incident verne zachytáva nedemokratický charakter volieb: elektronická identifikácia totižto umožňuje vláde rozhodnúť kto môže a kto nemôže voliť, píše agentúra DPA.

Maduro neskôr odvolil na svoj občiansky preukaz v chudobnej východnej štvrti Caracasu po boku svojej ženy Cilie Floresovej, ktorá je zároveň jedným z 5500 kandidátov vo voľbách.

Voľby do ústavodarného zhromaždenia, ktorého úlohou bude prepracovať venezuelskú ústavu z roku 1999, opozícia bojkotuje, takže všetkých 5500 kandidátov na obsadenie 545 kresiel sú podporovatelia vlády. Úspešnosť hlasovania bude vyjadrená účasťou a opozícia preto vyzýva občanov, aby nešli hlasovať. Socialistická vláda zase nabáda k účasti aj tak, že hrozí štátnym zamestnancom stratou pracovných miest a sociálnych výhod.

Opoziční lídri zverejňujú na sociálnych sietiach fotky prázdnych volebných miestností.

Účasť vo voľbách oficiálne dosiahla takmer 42 percent

Účasť v nedeľňajších voľbách do ústavodarného zhromaždenia vo Venezuele dosiahla 41,53 percenta oprávnených voličov. Krátko pred polnocou miestneho času to oznámila venezuelská Národná volebná rada (CNE).

Predsedníčka CNE Tibisay Lucenová uviedla, že dokopy hlasovalo 8.089.320 osôb, čo vyvolalo posmech i hnev zo strany členov opozície, keďže podľa ich odhadov prišli k urnám len dva až tri milióny voličov. Nezávislá analýza, na ktorú sa odvoláva agentúra AP, takisto uvádza výrazne nižší počet, a to 3,6 milióna.

Zverejnený údaj podľa AP zrejme zvýši polarizáciu spoločnosti vo Venezuele, aj keď bilancie CNE boli v minulosti považované za spoľahlivé a vcelku presné.

Voľby do ústavodarného zhromaždenia, ktorého úlohou bude prepracovať venezuelskú ústavu z roku 1999, opozícia bojkotovala, takže všetkých 5500 kandidátov na obsadenie 545 kresiel boli podporovatelia vlády. Úspešnosť hlasovania je tak vyjadrená práve účasťou.

Líder vládnucej socialistickej strany Diosdado Cabello už pred zverejnením oficiálnych údajov ubezpečoval o "rekordnej" účasti, opozícia však tvrdila, že v porovnaní s predošlými voľbami pôjde len o malý zlomok.

Opoziční lídri zverejnili na sociálnych sieťach zábery prázdnych volebných miestností. Vyzvali tiež občanov, aby dnes v hlavnom meste Caracas protestovali proti novozvolenému orgánu, prostredníctvom ktorého získajú vládnuci socialisti prezidenta Nicolása Madura prakticky neobmedzené právomoci. Demonštranti majú zároveň vzdať poctu odporcom vlády zabitým počas predošlých protestov.

Organizátori opozičných protestov medzitým uviedli, že počas nedeľňajšieho hlasovania zahynulo ďalších 15 osôb. Prokuratúra prostredníctvom Twitteru potvrdila, že vyšetruje najmenej sedem smrteľných prípadov. Opozícia obviňuje z násilia štátne zložky, minister obrany Vladimir Padrino López však odmietol zodpovednosť armády za akékoľvek zabíjanie.

Pri protivládnych protestoch, ktoré trvajú vo Venezuele už štyri mesiace, zahynulo doteraz vyše 120 ľudí.

Opozičný líder Henrique Capriles vyhlásil, že protesty sú naplánované aj na deň, keď sa členovia ústavodarného zhromaždenia ujmú svojich mandátov, čo sa má stať v priebehu 72 hodín po oznámení konečných výsledkov volieb.

Vlády viacerých krajín vyhlásili, že nedeľňajšie voľby neuznajú, podľa Cabella si však Venezuela nenechá zasahovať do svojich záležitostí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.