Kráľovské rodiny si v Belgicku pripomenuli 100 rokov od bitky o Ypres

Britský princ William s Kate, vojvodkyňou z Cambridge. Archívne foto. Foto: TASR/AP

Ypres 31. júla (TASR) - Britský princ William s manželkou Kate si spolu s členmi belgickej kráľovskej rodiny a príbuznými vojakov, ktorí bojovali v tretej bitke o Ypres, pripomenuli v nedeľu 100 rokov od začiatku tejto ofenzívy - symbolu nezmyselnosti vojny.

Viac ako pol milióna príslušníkov dohodových vojsk a Nemecka prišlo o život alebo bolo zranených v bitke prvej svetovej vojny v západnom Belgicku, ktorá je tiež známa ako bitka o Passchendaele. Väčšina bitky sa v lete a na jeseň roku 1917 odohrávala v oblasti s ílovitou pôdou a v močiaroch, ktoré nevysychali ani v obdobiach sucha, navyše extrémne ťažké prípravné delostrelecké ostreľovanie rozbilo terén takým spôsobom, že sa zmenil na hrubý koberec mazľavého blata. Nemecké vojská mali dobre pripravenú obranu opierajúcu sa o betónové bunkre, ktoré ostreľovanie nepoškodilo. Po troch mesiacoch sa bitka skončila dobytím Passchendaele kanadskými oddielmi.

Princ William vystúpil s prejavom v mestečku Ypres pri pamätníku s vyrytými menami desaťtisícov zabitých vojakov. Ich telá sa nikdy nenašli alebo neboli riadne pochované. "Členovia našich rodín, našich plukov, našich národov, všetci sa obetovali za životy, ktoré žijeme dnes," povedal v prejave princ William. Na slávnostnej ceremónii sa zúčastnili tiež britská premiérka Theresa Mayová, belgický kráľ Filip a kráľovná Matilda a približne 200 potomkov účastníkov bitky o Passchendaele, dodáva agentúra AP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.