K útoku na iracké veľvyslanectvo v Kábule sa prihlásil Islamský štát

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Kábul 31. júla (TASR) - Bombový útok autom otriasol dnes irackým veľvyslanectvom v centre afganského hlavného mesta Kábul, nasledovala po ňom streľba, ktorá stále pokračuje, ako hlásili svedkovia. K útoku sa prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát (IS). Tá oznámila, že obetí je mnoho, a dodala, že dvaja samovražední bomboví útočníci sa na irackej ambasáde vyhodili do vzduchu, pričom zabili najmenej sedem ochrankárov a zničili bezpečnostnú bránu.

Afganská polícia uviedla, že správy o zabitých zatiaľ nie sú. Najmenej jednu zranenú osobu však previezli do nemocnice, napísala tlačová agentúra DPA.

Útok ešte prebieha, pričom svedkovia hlásili streľbu a niekoľko následných explózií v okolí ambasády. Známe sú iba strohé podrobnosti. Polícia oblasť streľby uzavrela.

Dvaja nemenovaní policajní predstavitelia uviedli, že auto naložené výbušninami explodovalo pred veľvyslanectvom a potom sa ozbrojení muži pokúšali dostať do vnútra budovy, ktorá sa nachádza v centre Kábulu.

Hovorca afganského ministerstva vnútra Nadžíb Daníš povedal pre agentúru AP, že irackí diplomati sú v bezpečí a boli zachránení. Dodal, že na útoku sa údajne podieľali traja strelci.

Policajt nachádzajúci sa v okolí, vystupujúci pod menom Abdulláh, uviedol, že streľba bola najprv intenzívna, ale teraz je už iba občasná. Okolie obkolesili obrnené vozidlá a veľký kontingent policajtov aj afganských vojakov.

Asi po vyše hodine svedkovia hlásili ďalší silný výbuch a videli čierny dym stúpajúci k oblohe. Nebolo hneď jasné, čo túto poslednú explóziu spôsobilo.

Najmenej jeden svedok, majiteľ obchodu, povedal, že videl na zemi telá dvoch policajtov, potom dorazili obrnené transportéry a policajti, ktorí oblasť uzavreli.

Iracké veľvyslanectvo sa nachádza v časti Kábulu nazývanej Šáre nau, ktorá nepatrí do takzvanej "zelenej zóny", teda prísne stráženej štvrte, kde je väčšina zahraničných ambasád a diplomatických misií. Táto zelená zóna je obohnaná obrovskými betónovými múrmi odolnými voči výbuchom.

Iracké veľvyslanectvo sa navyše nachádza v uličke vo štvrti, kde prevládajú trhoviská a rôzne podniky.

Po tom, čo iracké sily za podpory koalície vedenej USA dobyli v júli už skôr od IS mesto Mósul, iracké veľvyslanectvo zvolalo do svojich priestorov v Kábule novinárov. Oznámilo im, že miestna odnož IS možno podnikne obrovské útoky na viacerých miestach, aby odlákala pozornosť od strát a prehier IS v Iraku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.