Afgánski vzbúrenci zavraždili za štyri mesiace vyše 2500 vojakov

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Kábul 1. augusta (TASR/AP) - V boji proti militantom Talibanu zaznamenávajú afganské bezpečnostné sily naďalej značné straty na životoch. Len za prvé štyri mesiace tohto roka zahynulo 2531 ich príslušníkov a ďalších 4238 utrpelo zranenia, vyplýva z dnes zverejnenej správy amerického Kongresu.

Ako informuje agentúra DPA, uvedené údaje poskytla armáde USA afganská vláda. Týkajú sa obdobia od 1. januára do 8. mája 2017 a zhodujú sa s počtami obetí z rovnakého obdobia minulého roka, píše sa v štvrťročnej správe amerického osobitného generálneho inšpektora pre obnovu Afganistanu Johna Sopka.

Za celý rok 2016 bolo zabitých približne 7000 a zranených okolo 12.000 členov afganských bezpečnostných síl, čo bol nárast o viac ako 30 percent oproti roku 2015 - a mnohonásobne viac ako počet obetí v radoch zahraničných síl od začiatku ich pôsobenia v Afganistane v roku 2001.

Obete v radoch afganských síl podľa novej správy neustále rastú, odkedy začiatkom roka 2015 plne prevzali zaisťovanie bezpečnosti vo vojnou zničenej krajine.

Pokiaľ ide o územie kontrolované afganskou vládou a bojovníkmi Talibanu, v prvých mesiacoch tohto roka sa podľa správy toho zmenilo len málo.

Vláda mala pod kontrolou alebo pod svojím vplyvom 59,7 percenta zo 407 okresov, pokým Taliban 11,1 percenta. Približne 30 percent okresov bolo naďalej sporných. V oblastiach ovládaných Talibanom žili približne tri milióny ľudí, teda asi desatina obyvateľstva krajiny.

Od začiatku mája sa však tieto pomery zrejme zmenili. Taliban pri svojej jarnej a letnej ofenzíve dobyl niektoré územia. Len za posledné dva týždne jeho bojovníci útočili na najmenej osem okresných miest a získali úplnú alebo dočasnú kontrolu nad najmenej tromi z nich.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.