Takto Slovensko odoláva vlne horúčav

Ilustračná snímka Foto: TASR/Milan Kapusta

Bánovce nad Bebravou 2. augusta (TASR) - Bánovčania a návštevníci mesta sa môžu na Námestí Ľ. Štúra osviežiť pitnou vodou z cisterny. Samospráva ju zabezpečila sponzorsky, reaguje tak na vysoké teploty počas týchto dní, informoval dnes hovorca Bánoviec nad Bebravou Miroslav Schlesinger.

"Verejnosť má tiež k dispozícii pitnú vodu zo studne pred budovou okresného úradu. Súčasne sme ju zabezpečili aj v kancelárii prvého kontaktu, ktorá sa nachádza vo dvore budovy mestského úradu," uviedol Schlesinger. V Bánovciach nad Bebravou tiež podľa neho polievajú ulice vodou pre ochladzovanie prostredia.

"V súvislosti s aktuálnymi vysokými teplotami vyzývame na ohľaduplnosť najmä voči starším a osamelo žijúcim osobám. Sociálne oddelenie si v tejto oblasti plní svoje povinnosti, ale výzvu na pomoc považuje za svoju morálnu povinnosť," zdôraznil hovorca mesta. Radnica zároveň upozorňuje majiteľov psov, najmä deti a mládež, aby sa vyhýbali ich dlhému "venčeniu" počas najvyšších teplôt a zabezpečili im stály prísun čerstvej a chladnej vody, dodal Schlesinger.

Takto to vyzerá dnes v Bratislave

V Handlovej začali s polievaním ulíc

V Handlovej začali v utorok (1.8.) s polievaním miestnych komunikácií. Opatrením, ktoré bude samospráva zabezpečovať do 4. augusta, sleduje zmiernenie tropických teplôt. Tie majú dosiahnuť počas dňa viac ako 33 stupňov Celzia.

"Polievacie vozidlo spoločnosti Hater Handlová, spol. s r.o., môžu Handlovčania stretnúť v centre, ale aj na asfaltových cestách v odľahlejších kútoch mesta," informovala hovorkyňa Handlovej Jana Paulínyová.
Vozidlo, ktoré priebežne zvlhčuje prostredie a zároveň znižuje teplotu ovzdušia, môže podľa nej verejnosť vidieť v dopoludňajších aj popoludňajších hodinách. "V utorok sa začalo polievať v dopoludňajších hodinách, dnes o 9.00 h s predpokladaným ukončením polievania vo všetky dni do 18.00 h," priblížila.

Polievacie auto najazdí v rámci jedného okruhu v meste 12 kilometrov, čo mu v priemere trvá približne dve hodiny a za tento okruh minie štyri metre kubické vody. Vozidlo vykoná v priemere štyri až päť okruhov za deň.
"Samospráva taktiež odporúča, aby Handlovčania, hlavne v staršom veku, nevychádzali na priame slnko, zdržovali sa skôr doma a dodržiavali pitný režim," zdôraznila Paulínyová.

Handlová zatiaľ neplánuje pre vysoké teploty úpravu stránkových hodín mestského úradu.

V nasledujúcich dňoch nás zrejme ochladenie nečaká

Ochladenia sa na viacerých územiach Slovenska nedočkajú obyvatelia ani v nasledujúcich dňoch. Výstraha druhého stupňa pred vysokými teplotami platí dnes popoludní pre takmer všetky kraje, s výnimkou Žilinského kraja. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej webovej stránke.

Podľa meteorológov nie je vylúčené, že teploty dosiahnu na niektorých miestach 35 až 36 stupňov Celzia. "Uvedená teplota vzduchu je v danom ročnom období a oblasti zriedkavá, predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov," uvádza SHMÚ.

Nižšia výstraha, prvého stupňa, je v súčasnosti vyhlásená pre 13 okresov, a to Malacky, Senica, Skalica, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Trenčín, Bánovce nad Bebravou, Prievidza, Banská Bystrica, Brezno, Spišská Nová Ves, Levoča, Sabinov a Bardejov.

Vo štvrtok (3.8.) však treba podľa meteorológov počítať s vyššími teplotami už aj na Záhorí, kde je vyhlásený druhý stupeň výstrahy. Prvý výstražný stupeň je oproti dnešnému dňu zatiaľ vyhlásený aj pre okresy Ilava, Púchov, Prešov, Svidník, Stropkov a Medzilaborce.

Horúčavy predstavujú záťaž pre každý organizmus. Viac sú ohrozené ženy, kolabujú častejšie ako muži. Takisto treba dávať pozor na deti a seniorov. Počas horúčav treba dodržiavať pitný režim. Dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre vody, a to v menších dávkach, radí Úrad verejného zdravotníctva. Vysoké teploty sú záťažou i pre vtáctvo v mestách. Operencom možno pomôcť jednoducho, na okenný parapet či záhradku stačí dať nízku misku s vodou, napríklad z kvetináča. Horúčavy predstavujú aj potenciálne nebezpečenstvo pre tvorbu požiarov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.