NASES: SR je na špičke v kyberbezpečnosti, v cvičení získala striebro

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk

Bratislava 2. augusta (TASR) – Slovensko má dobré obranné štíty v kyberpriestore. Svedčí o tom aj druhé miesto na medzinárodnom kybernetickom cvičení CyberEx 2017, ktorého sa zúčastnilo 65 zoskupení z celého sveta. Informovala o tom dnes hovorkyňa Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES) Lucia Maková.

Cvičenie CyberEx, ktorého organizátorom bol tentoraz španielsky Národný inštitút pre kybernetickú bezpečnosť a Organizácia amerických štátov, malo tento rok rekordnú účasť. Zúčastnili sa ho bezpečnostné tímy rôznych štátov, komerčných spoločností a firiem poskytujúcich bezpečnostné služby, ako aj akademickej obce z 24 krajín Európy, Ázie, Severnej a Južnej Ameriky.

Slovenskú republiku reprezentoval päťčlenný tím zložený zo zástupcov Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), NASES a antivírusovej firmy Eset. Cieľom cvičenia bolo preveriť schopnosti účastníkov analyzovať kybernetické útoky a reagovať na ne.

„Výsledky cvičenia dokazujú, že kľúčové štátne organizácie v oblasti kybernetickej bezpečnosti NBÚ a NASES so súkromným sektorom spolupracujú dobre a v rámci svetového porovnania ukazujú trvalo špičkové schopnosti,“ uviedol generálny riaditeľ NASES Norbert Molnár. Okrem preukázania výborných schopností Slovákov cvičenie oceňuje aj ako jednu z najlepších foriem, ako sa učiť predchádzať komplikovaným situáciám.

Cvičenie prebiehalo online a bol naň vyhradený osemhodinový limit. Celkovo sa riešilo 17 úloh, ktoré na seba nadväzovali. Išlo o oblasti analýzy kódu, binárnych súborov, kryptografie, forenzie a iné. Úlohy mali rôznu náročnosť a boli ocenené rozličnými bodovými hodnotami. Bez vyriešenia predchádzajúcej úlohy nebolo možné postúpiť k riešeniu ďalších. Slovenský tím bol jedným z troch, ktorým sa podarilo vyriešiť všetkých 17 úloh.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.