Brazílski zákonodarcovia budú hlasovať o osude prezidenta Temera

Michel Temer, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Brazília 2. augusta (TASR) - Brazílsky zákonodarný zbor bude dnes hlasovať o návrhu na pozastavenie výkonu funkcie prezidentovi Michelovi Temerovi, ktorý v prípade schválenia bude môcť byť postavený pred súd za korupciu. Dolná komora Národného kongresu rozhoduje v tomto prípade dvojtretinovou väčšinou a sú tak potrebné hlasy najmenej 342 z 513 poslancov.

Temer sa stal v júni prvým úradujúcim prezidentom Brazílie, ktorého oficiálne obvinili z korupcie. Podľa generálnej prokuratúry totiž prijal úplatok od investičnej spoločnosti J&F, vlastníka brazílskeho mäsospracovateľského podniku JBS. Ako dôkaz bol predstavený záznam zachytávajúci jedného z bývalých Temerových poradcov, ako opúšťa pizzeriu s kufríkom, ktorý údajne obsahoval prvú splátku vo výške 500.000 realov (135.600 eur)

Pozastavenie výkonu funkcie prezidentovi na 180 dní bude musieť v prípade schválenia Národným kongresom odsúhlasiť aj brazílsky najvyšší súd. Dočasným prezidentom sa následne stane predseda Poslaneckej komory Rodrigo Maia, Temerov spojenec.

Temer sa v posledných dňoch snažil získať čo najväčšiu podporu medzi zákonodarcami a podľa denníka O Globo si je istý svojím víťazstvom. Odmieta, že by sa bol nejako previnil, a vyhlasuje, že nemá v úmysle odstúpiť, hoci jeho popularita je v súčasnosti na úrovni piatich percent.

Sedemdesiatšesťročný Temer, pravicový politik zo Strany brazílskeho demokratického hnutia, sa ujal moci vlani v auguste po tom, ako ľavicovú prezidentku Dilmu Rousseffovú zbavili funkcie pre porušenie rozpočtových zákonov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.