Ocenený film Čiara začne svoju púť po slovenských a českých kinách

Na snímke herec Tomáš Maštalír počas tlačového brífingu s tvorcami slovensko-ukrajinského filmu Čiara. Foto: TASR - Pavol Zachar

Bratislava 2. augusta (TASR) – Nový slovenský film Čiara začne svoju divácku púť po slovenských a českých kinách vo štvrtok 3. augusta. Na tohtoročnom Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch mal úspešnú svetovú premiéru a po nedávnej slávnostnej premiére v Michalovciach (28.7.) už bude k dispozícii ostatným divákom.

Film podľa skutočných udalostí zobrazuje drsný život obyvateľov na ukrajinsko-slovenskom pohraničí v roku 2007, tesne pred vstupom Slovenska do schengenského priestoru. Nakrútil ho režisér Peter Bebjak na námet Wandy Adamík Hrycovej podľa scenára Petra Balka v dramaturgii Zuzany Gindl-Tatárovej. Hrajú Tomáš Maštalír, Emília Vášáryová, Eugen Libezňuk, Zuzana Fialová, Stanislav Boklan, Rimma Ziubina, Kristína Kanátová, Filip Kaňkovský, Milan Mikulčík, Vanesa Antovská, Nela Porkertová i ďalší slovenskí a ukrajinskí herci. Kameramanom filmu je Martin Žiaran, architektom Václav Novák, strihačom Marek Kráľovský, kostýmy navrhol Ján Kocman, hudbu zložil Slavo Solovic, o zvuk sa postarali Viktor Krivosudský a Peter Gajdoš.

"Svetová premiéra v Karlových Varoch dopadla veľmi dobre. Dôkazom je, že Peter Bebjak dostal cenu za réžiu, čo je obrovské ocenenie. Samozrejme, na to reagoval celý svet. O film je obrovský záujem, máme pozvanie asi na 15-16 svetových festivalov. A vlastne to sa len rozbieha, lebo teraz je uhorková sezóna, dovolenky a všetko sa naštartuje až v septembri. Takže očakávania sú veľké, uvidíme, ako sa to bude vyvíjať. Pre nás v lete je najdôležitejší slovenský a český divák, lebo 3.8. to ide do distribúcie. Dúfam, že oslovíme široké spektrum divákov a že prídu do kina," uviedla pre TASR Wanda Adamík Hrycová, ktorá je aj producentka filmu.

Podľa režiséra nakrútením vznikol drsný príbeh, ktorý je popretkávaný humorom a nejakou láskavosťou k postavám a ich životným osudom. "Keď som dostal od Wandy ponuku robiť tento film, zaujalo ma jeho prostredie, príbehy tých ľudí aj žánrová pestrosť, ktorá sa z toho nejakým spôsobom dala vytĺcť. Preto som ten film chcel robiť. Má v sebe poetiku, istú mystiku, tá príroda, tá veľkosť tých ľudí. A hlavne ich isté zúfalstvo a snaha prežiť tak, aby boli spokojní a šťastní. A urobia pre to čokoľvek," zdôvodnil Bebjak.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.