Vláda začala verejné vypočúvanie kandidátov na šéfa ÚVO

Na snímke 9 kandidátov pred druhým kolom verejného vypočutia kandidátov na členov Rady Úradu pre verejné obstarávanie na Úrade vlády v Bratislave 30. augusta 2017. Foto: FOTO TASR – Dano Veselský

Bratislava 30. augusta (TASR) – Členovia vládneho kabinetu začali s verejným vypočúvaním kandidátov na post predsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Ide v poradí o druhé kolo voľby nového šéfa ÚVO, keďže v predchádzajúcom nezískal ani jeden z troch kandidátov potrebný počet hlasov.

Aktuálne sa verejného vypočutia zúčastňuje deväť uchádzačov. Ministri prichádzajúci na vládu zatiaľ svojich favoritov vybraných nemali. "Hovoriť o favoritovi pri takom počte kandidátov by asi bolo nevhodné. Je potrebné si ich vypočuť, vypočuť si ich programy, návrhy," uviedla pred dnešným zasadnutím vlády ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS).

Podľa ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD) je zaujímavé, že medzi kandidátmi je tak veľa súčasných zamestnancov ÚVO. Fakt, že sa hlási deväť kandidátov, považuje za prejav dôvery v to, že by sa mohol vybrať najlepší.

Svojho favorita nemá ani minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD) či podpredseda vlády pre investície Peter Pellegrini (Smer-SD). "Priznám sa, že ich budem vidieť všetkých asi prvýkrát okrem tých, ktorí tu už boli. Uvidím, ktorý bude dobrý, k tomu sa prikloním, ale svojho favorita nemám," konštatoval Pellegrini. Všetkých ich doteraz ani neštudoval, a preto je podľa vlastných slov vďačný za verejné vypočutie, kde si ich bude môcť vypočuť a spraviť si na nich názor.

Do voľby nového šéfa ÚVO sa opäť prihlásila aj súčasná predsedníčka úradu Zita Táborská, ktorej sa v prvom kole nepodarilo vo voľbe uspieť. "Začala som pred piatimi rokmi niečo budovať a myslím si, že keby som nekandidovala, tak prejavím svoj nezáujem ďalej pokračovať v nastavenom smere," odôvodnila Táborská svoju opätovnú kandidatúru.

H. POLÓNYI: Novelizácie zákona o verejnom obstarávaní spôsobujú právnu neistotu

Novelizácie zákona o verejnom obstarávaní spôsobujú výraznú právnu neistotu všetkých subjektov verejnej správy. Uviedla to dnes Helena Polónyi, prvá z kandidátov na predsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), na dnešnom verejnom vypočutí vládou.

Helena Polónyi. Foto: TASR/Dano Veselský

"V zákone o verejnom obstarávaní nič neplatí dlhodobo. Najväčším problémom je neustály zmätok pri aktualizácii zákona o verejnom obstarávaní," zdôraznila Polónyi. V legislatíve o verejnom obstarávaní je potrebné podľa nej urobiť "taký poriadok, aby niečo platilo dlhodobo".

Nosnou myšlienkou projektu ďalšieho kandidáta Petra Kuboviča je to, aby bol ÚVO odbornou autoritou. Pretože úrad podľa neho nikdy nebude dobrý. Na jednej strane kontroluje verejných obstarávateľov a jeho výstup sa im nemusí páčiť. Na druhej strane, ak dá za pravdu obstarávateľom, nemusí sa to páčiť hospodárskym subjektom. "Jediné kritérium, ako vie úrad v takomto prostredí prežiť, je podľa mňa odbornosť úradu. To znamená, aby jeho výstupy boli presvedčivé, právne zdôvodnené, aby nedochádzalo k rozhodovacej praxi, ktorá sa mení," zdôraznil Kubovič.

Peter Kubovič. Foto: TASR/Dano Veselský

Zároveň je podľa neho dôležité, keďže sa zriadila v roku 2013 rada úradu ako druhostupňový odvolací orgán, klásť väčší dôraz na to, kto a ako rozhoduje v tejto rade. "Navrhol by som, že zo zákona by malo vypadnúť obmedzenie, že členom rady nemôže byť zamestnanec úradu," opísal Kubovič. Na úrade sú podľa neho špičkoví odborníci, ktorí tam pôsobia roky a nikdy sa nemôžu dostať do tejto rady. Okrem iného by ešte chcel zefektívniť kontrolu v prípade eurofondových zákaziek či vytvoriť útvar, ktorý by bol pomocnou rukou pre verejných obstarávateľov, takzvaný inkubátor dobrej praxe.

Verejné obstarávanie v SR nie je podľa kandidáta Martina Hasaya účastníkmi verejného obstarávania vnímané pozitívne, je vnímané ako komplikované. Hasay pôsobí na ÚVO podľa svojich slov približne 1,5 roka.

Martin Hasay. Foto: TASR/Dano Veselský

Na ÚVO podľa neho treba zaviesť systém plánovania. "Je taktiež nevyhnutné zamerať pozornosť na otvorenosť v komunikácii úradu navonok. Treba častejšie robiť tlačové konferencie, zlepšiť statické webové sídlo úradu. Je potrebné tiež zriadiť klientske centrum úradu," podčiarkol Hasay.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.