Japonský vicepremiér Asó odvolal výrok o Hitlerovi

Adolf Hitler. Foto: TASR/AP

Tokio 30. augusta (TASR) - Podpredseda japonskej vlády Taró Asó odvolal dnes svoj výrok, v ktorom očividne bránil pohnútky Adolfa Hitlera pre genocídu Židov počas druhej svetovej vojny. Napísala to tlačová agentúra DPA.

Asó, ktorý je zároveň ministrom financií, rozprával v utorok zákonodarcom svojej frakcie vo vládnej Liberálnodemokratickej strane (LDP) o dôležitosti toho, aby politici prinášali výsledky.

"Hitler, ktorý zabil milióny ľudí, nepriniesol žiaden osoh, aj keď bola jeho pohnútka správna," povedal Asó.

Podpredseda vlády vydal dnes vyhlásenie, v ktorom napísal: "Je jasné, že nesprávna bola aj Hitlerova pohnútka konania. Chcem odvolať svoj výrok, pretože bolo nevhodné uvádzať ho ako príklad."

Predseda výboru hlavnej opozičnej Demokratickej strany pre parlamentné záležitosti Kazunori Jamanoi ostro skritizoval Asóov výrok ako "vážny prešľap", informovala tlačová agentúra Kjódó.

Vyjadrenie bolo "mimoriadne hanebné, keďže ho povedal minister. Nemôžem inak, ako spochybniť jeho spôsobilosť," dodal Jamanoi.

Asó je známy svojimi prešľapmi. V roku 2013 odvolal vyjadrenie, ktorým očividne pochválil nacistov. Vyjadrenie uviedol v prejave, ktorý sa týkal zmien v japonskej ústave.

"Nemeckú Weimarskú ústavu zmenili (nacisti) skôr, ako si to niekto uvedomil. Čo keby by sme sa z tejto metódy poučili?" vyhlásil Asó.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.