Výbuchu v Somálsku usmrtil už 300 ľudí

omálske bezpečnostné jednotky a ďalšie osoby hľadajú ľudí v zničených budovách po mohutnej explózii bomby 15. októbra 2017 v somálskom Mogadišu. Foto: TASR/AP

Mogadišo 16. októbra (TASR) - Mimoriadne silný výbuch spôsobený samovražedným útočníkom si v somálskej metropole Mogadišo vyžiadal už najmenej 300 životov. Tamojšie úrady stále hlásia okolo 300 zranených.

Ide o doposiaľ najmohutnejší samostatný útok s najväčším počtom obetí v histórii tejto africkej krajiny. Agentúra AP v noci nadnes s odvolaním sa na miestnych zdravotníkov uviedla, že tragická bilancia porastie.

Somálska vláda obvinila miestnu extrémistickú skupinu aš-Šabáb. Somálski islamisti zatiaľ mlčia a k sobotňajšiemu incidentu sa bezprostredne nevyjadrili.

Poľutovanie nad týmto činom, ktorý bol aktivitou jedného muža, vyjadril generálny tajomník OSN António Guterres.

Útok ako "nezmyselný a zbabelý" čo najdôraznejšie odsúdilo americké ministerstvo zahraničných vecí. Somálske úrady prostredníctvom vyhlásenia ubezpečilo, že ho v boji proti terorizmu podporí.

Katar informoval, že pri útoku došlo k vážnemu poškodeniu objektu ambasády. Rezort diplomacie dodal, že katarský charge d'affaires utrpel ľahké zranenie, pričom je spoločne so zvyškom personálu v bezpečí a v poriadku.

Somálsky vojak pomáha mužovi po mohutnej explózii bomby 14. októbra 2017 v somálskom Mogadišu. Mohutná explózia bomby uloženej v nákladnom automobile zabila dnes najmenej 20 ľudí v somálskom hlavnom meste Mogadišo. Podľa obyvateľov išlo o najmohutnejší výbuch za posledné roky. Pri samovražednom útoku, ktorý mal zrejme za cieľ hotel na rušnej ceste, utrpelo ďalších najmenej 40 ľudí zranenia. Foto: TASR/AP

Terčom útoku bol podľa všetkého hotel Safari ležiaci v blízkosti rušnej cesty a vyhľadávaný Somálčanmi, ktorí sa do vlasti vrátili zo zahraničia. Bezpečnostné zložky sledovali nákladné vozidlo s nastraženou výbušninou po tom, ako im začalo byť podozrivé. Atentátnik aktivoval výbušninu, keď jeho auto vošlo do križovatky, kde polícia zvyčajne zastavuje autá kvôli kontrole.

Podľa AP bezpečnostné zložky sledovali nákladné vozidlo s nastraženou výbušninou po tom, ako im začalo byť podozrivé. Atentátnik aktivoval výbušninu, keď jeho auto vošlo do križovatky, kde polícia zvyčajne zastavuje autá kvôli kontrole. Podľa očitých svedkov na mieste výbuchu bolo počuť aj streľbu. Podľa agentúry Reuters strieľali ozbrojenci, ktorí sa skrývali v hoteli Safari a okolí. Ich útok odrážala ochranka hotela a policajti.

Somálčania pomáhajú zranenej žene 15. októbra 2017 v somálskom Mogadišu. Foto: TASR/AP

Miestni novinári podľa AP uviedli, že medzi obeťami mohutnej explózie je aj ich kolega, nezávislý žurnalista. Zranenia zasa utrpel reportér rozhlasovej stanice Hlas Ameriky.

Agentúra AP konštatovala, že sobotňajší útok v Mogadiše sa stal najtragickejším, aký kedy Somálsko - štát ležiaci v oblasti Afrického rohu - zažilo.

Medzi obeťami sú Podľa Medzinárodného výboru Červeného kríža aj štyria dobrovoľníci humanitárnej organizácie Červený polmesiac. Niekoľkí ďalší ich kolegovia sú nezvestní.

Somálčania pomáhajú zranenému mužovi 15. októbra 2017 v somálskom Mogadišu. Foto: TASR/AP

Americký zastupiteľský úrad v Somálsku odsúdil sobotňajší útok v Mogadiše a vyhlásil, že "takéto zbabelé útoky len posilňujú záväzok Spojených štátov pomáhať našim partnerom zo Somálska a Africkej únie v boji proti hrozbe terorizmu".

Úrad dodal, že americká armáda tento rok v oblasti zvýšila počet útokov s použitím bezpilotných lietadiel a v rámci boja proti islamistickým milíciám aš-Šabáb, napojeným na teroristickú sieť al-Káida, podniká aj ďalšie opatrenia.

Krátko po prvej explózii policajti v inej lokalite mesta odhalili druhý pokus o útok pomocou auta s nastraženou výbušninou. Pri výbuchu tohto vozidla prišiel o život len atentátnik, uviedla polícia podľa agentúry AP. Reuters však informoval o dvoch zabitých civilistoch.

K explóziám sa zatiaľ nikto neprihlásil, ale somálske úrady predpokladajú, že môže ísť o samovražedné atentáty, ktoré pripisujú islamistickým milíciám aš-Šabáb.

Aš-Šabáb, militantná skupina napojená na teroristickú sieť al-Káida, má za cieľ zvrhnúť vládu v Mogadiše a presadiť v krajine uplatňovanie prísnej interpretácie islamu. Z hlavného mesta ju vyhnali v roku 2011, avšak stále uskutočňuje časté útoky na bezpečnostné a vládne ciele, ako aj na civilistov. Zameriava sa aj na mierové jednotky Africkej únie.

Somálskom zmieta občianska vojna od roku 1991, keď ozbrojené opozičné skupiny zvrhli vojenského diktátora a prezidenta Siada Barreho.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.