V Bonne sa začala medzinárodná konferencia o klimatickej zmene

Ilustračná snímka. Foto: Grand Hotel River Park

Bonn 6. novembra (TASR) - V nemeckom Bonne sa v pondelok oficiálne začala dvojtýždňová medzinárodná konferencia o klimatickej zmene. Približne 20.000 delegátov sa zameria predovšetkým na otázky plnenia parížskej klimatickej dohody z roku 2015 po tom, ako Spojené štáty ohlásili svoje odstúpenie od tohto dokumentu.

V úvode konferencie vystúpil fidžijský premiér Voreqe "Frank" Bainimarama. Jeho tichomorský ostrovný štát už trpí účinkami globálneho otepľovania, pripomína agentúra AP.

Cieľom parížskej klimatickej dohody je udržanie rastu globálnej teploty pod dva stupne Celzia v porovnaní s predindustriálnym obdobím - s tým, že sa krajiny budú snažiť o obmedzenie na 1,5 stupňa Celzia.

V sobotu sa v uliciach Bonnu zhromaždili desaťtisíce demonštrantov, aby spoločne vyzvali na celosvetový odklon od využívania fosílnych palív. Do akcie na miestnom námestí Münsterplatz sa zapojilo vyše 100 rôznych zoskupení vrátane ľavicových a environmentalistických politických strán, odborov či hnutí proti globalizácii.

Účastníci demonštrácie držali v rukách transparenty s výzvami adresovanými nemeckej kancelárke Angele Merkelovej, ale aj obvineniami voči americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, ktorý sa podľa nich dopúšťa "klimatickej genocídy". Najväčšiu pozornosť pútala obrovská replika newyorskej Sochy slobody, ktorej sa "dymilo" z pochodne a na doskách v druhej ruke mala napísané heslo "Sloboda znečisťovať".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.