Z odmeny za prácu vo volebnej komisii sa poistné neplatí

Volebná komisia počíta hlasy. Foto: TASR

Bratislava 6. novembra (TASR) - Odmena za výkon funkcie predsedu, člena a zapisovateľa volebnej komisie nie je podľa zákona o dani z príjmov, príjmom zo závislej činnosti, ktoré zakladajú postavenie zamestnanca na účely sociálneho poistenia.

Z tohto dôvodu predsedovia volebných komisií, členovia a ani zapisovatelia volebných komisií nemajú na účely sociálneho poistenia postavenie zamestnanca.

"To znamená, že v súvislosti s voľbami do orgánov samosprávnych krajov nemajú tieto osoby ani obce voči Sociálnej poisťovni žiadne povinnosti. Obec ich z dôvodu vyplatenia odmeny neprihlasuje do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ktorý vedie Sociálna poisťovňa, a z vyplatenej odmeny neodvádza poistné na sociálne poistenie. Uvedené osoby ani obce nemajú voči Sociálnej poisťovni ani žiadne oznamovacie povinnosti," uviedol Peter Višváder, hovorca poisťovne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.