Česko si pripomína 17. november, na Babiša pokrikovali

Predseda hnutia ANO Andrej Babiš. Foto: TASR/AP

Praha 17. novembra (TASR) - Deň boja za slobodu a demokraciu si pripomínajú v piatok v Českej republike desiatkami akcií a pochodmi po celej krajine.

Česi si 17. novembra pripomínajú dve výročia - rok 1939, keď nacisti zavreli české vysoké školy, a začiatok Nežnej revolúcie o 50 rokov neskôr.

Stredobodom osláv v Prahe je Národná trieda. Už ráno sa prišli k Pamätníku 17. novembra pokloniť Andrej Babiš a ďalší predstavitelia hnutia ANO. Podľa spravodajskej televízie ČT24 niekoľko ľudí na mieste hlasito pripomínalo Babišovi údajnú spoluprácu s ŠtB a pýtali sa ho na politickú spoluprácu s komunistami. Obvinili ho zo zneuctenia pietneho miesta.

Babiš uviedol, že ľudia majú nárok prejaviť slobodu slova, čo je jeden z výdobytkov Nežnej revolúcie. Spoločnosť je ale dnes podľa neho príliš rozdelená a polarizovaná. Sľúbil, že ak zostaví vládu, urobí všetko pre to, aby sa tieto nálady v spoločnosti zlepšili. Na otázky novinárov, či už má vládu zostavenú, odpovedal, že sa nikam neponáhľa.

Pri pamätníku sa počas dňa vystriedajú politici rôznych politických strán i kandidáti na prezidentský úrad. Prezident Miloš Zeman sa na žiadnej oficiálnej akcii nezúčastní. Podľa svojho hovorcu venuje 17. novembru 1989 ako jeho aktívny účastník tichú spomienku. Prezident sa na oslavách nezúčastnil ani vlani.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.