Vo Vysokých a Západných Tatrách je malé nebezpečenstvo lavín

Na ilustračnej snímke vľavo hore je Lomnické sedlo, uprostred Lomnický štít a vpravo je Kežmarský štít. Foto: TASR/Milan Kapusta

Liptovský Hrádok 17. novembra (TASR) - Vo Vysokých a Západných Tatrách platí malé lavínové nebezpečenstvo, čo je prvý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Snehovú pokrývku aj v najvyšších miestach totiž stabilizovalo typické inverzné počasie v posledných dňoch, informoval v piatok Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

"Vo Vysokých a Západných Tatrách sú nebezpečné najmä najvyššie položené žľaby a muldy, ktoré sa nachádzajú na severných stranách. Uvoľnenie lavín je možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na strmých svahoch," upozornil Buliak.

Vo Fatrách a Nízkych Tatrách má snehová pokrývka podľa neho všeobecne malú hrúbku, sneh sa firnovatením pozitívne stabilizoval, preto tu zatiaľ neplatí žiaden stupeň lavínového nebezpečenstva.

Dnes ráno bolo na horách zamračené počasie s občasným mrholením, od 1300 metrov nad morom so snežením. Fúkal slabý juhozápadný vietor s rýchlosťou do piatich metrov za sekundu.

Sneh z predchádzajúcej periódy sneženia bol počas posledných dní v priebehu dňa natápaný a v noci zamrzol, čo pozitívne ovplyvnilo jeho stabilitu, na mnohých miestach sa vytvorila kôra alebo ľadová vrstva. V stredných polohách je sneh silne premočený, v najvyšších polohách, nad 2200 metrov nad morom, je sneh stále prachový a nerovnomerne rozložený. Je tu možné nájsť aj 60 centimetrov nafúkaného snehu vo vankúšoch, ktoré predstavujú hlavné nebezpečenstvo pre vznik lavíny. Súvislá snehová pokrývka je od 1200 metrov na morom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.