Program Mladí športovci pomáha deťom s postihnutím získať sebavedomie

Jednotlivé cviky nájdu učitelia, ale aj rodičia v príučke programu Mladí športovci. Foto: www.skpr.sk

Bratislava 27. januára (TASR) – Športovanie, pri ktorom sa spolu zabávajú a navzájom spoznávajú zdravé deti a ich rovesníci s mentálnym postihnutím, je cieľom cvičiaceho programu Mladí športovci Špeciálnych olympiád Slovensko. Učí základné športové zručnosti, ako je beh, kopanie či hádzanie. Dá sa doň zapojiť na rôznych úrovniach v rámci rodiny, komunity alebo školy.

"Šport je podľa nás najlepšia a najkrajšia forma inklúzie, lebo chuť víťaziť máme všetci rovnakú. Program Mladí športovci preto pomáha deťom s mentálnym postihnutím, aby získali sebavedomie a našli si cestu k pohybovým aktivitám," hovorí prezidentka Špeciálnych olympiád Slovensko Eva Lysičanová.

V praxi sa vďaka programu deti zoznamujú s rôznymi cvikmi, môžu sa spoločne hrať, dozvedieť sa veľa o sebe, ale aj o druhých. Podľa Lysičanovej Špeciálne olympiády prispôsobili tieto cvičenia na základe dlhoročných medzinárodných skúseností. "Deti cvičením odhalia, aké majú predispozície, v čom sa im darí a to im pomôže nájsť si vhodný šport, ktorému by sa mohli venovať v budúcnosti," doplnila.

Do programu Mladí športovci sa zapojila aj Spojená škola Pezinok. Foto: www.skpr.sk

Do programu sa prostredníctvom príručky aktivít počas tohto školského roka zapojili žiaci deviatich špeciálnych a základných škôl na Slovensku – v Bytči, Dubnici nad Váhom, Nitre, Považskej Bystrici, Pezinku, Púchove, Rožňave, Starej Ľubovni a Šamoríne. "Všetko, čo našim žiakom prináša radosť a čo dokáže rozvíjať ich schopnosti, vítame. Je to dôležité pre ich ďalší život a rozvoj," povedala zástupkyňa riaditeľky Spojenej školy Pezinok Romana Miškovská.

Zdôraznila, že pre deti s mentálnym postihnutím sú motorické aktivity veľkým prínosom, lebo keď vyrastú, budú schopnejšie zvládať náročnejšie úlohy. "Šport je navyše úžasný v tom, že nás spája a búra bariéry. Preto sme z programu Mladí športovci Špeciálnych olympiád nadšení a v Spojenej škole v Pezinku, ktorej súčasťou je alokované pracovisko v Modre, sa mu s deťmi naplno venujeme," uzavrela Miškovská.

Združenie Špeciálnych olympiád Slovensko vzniklo v roku 1993 s cieľom poskytovať celoročný cyklus súťaží a tréningov v rôznych športových disciplínach. Združuje 42 klubov, 15 športových odvetví, 3300 športovcov, 120 rodinných príslušníkov a 1200 dobrovoľníkov. Je členom Special Olympics International a Slovenského olympijského výboru.

Logo Special Olympics tvorí päť postáv v kruhu reprezentujúcom svet. Postavy symbolizujú športovca, rodiča, trénera, podporovateľa a dobrovoľníka, keďže len vďaka ich spolupráci dokáže hnutie napĺňať svoj cieľ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.