Devín oslávi 1150. rokov schválenia prekladu staroslovienskej liturgie

Kto sa zaujíma o príbeh spojený s Cyrilom a Metodom, jednoducho nemôže obísť Večné mesto. V Ríme sa nachádza niekoľko autentických sakrálnych pamiatok, pripomínajúcich zápas solúnskych bratov o nábožensko-kultúrne povznesenie Slovanov. Na snímke pamätná tabuľa a sošky sv. Cyrila a Metoda od Mariána Polonskéhov rímskej Bazilike Santa Maria Maggiore. Foto: TASR/Pavol Demeš

Bratislava 10. februára (TASR) – Pri príležitosti sviatku spolupatrónov Európy, svätých Cyrila a Metoda, ktorý pripadá na stredu 14. februára, si ich pripomenú veriaci počas svätej omše. Tá sa uskutoční v sobotu v Kostole svätého Kríža v bratislavskej mestskej časti Devín o 14.00 h.

Omša sa bude niesť v duchu 1150. výročia schválenia prekladu liturgie do staroslovienčiny. "Počas dňa si ľudia budú môcť uctiť relikvie duchovných učiteľov sv. Cyrila a sv. Klementa priamo v kostole," povedal Marián Šuran z občianskeho združenia Dedičstvo otcov. Pri tejto príležitosti v sobotu otvoria v kultúrnom dome v Devíne aj výstavu, ktorá je venovaná prvej písomnej kultúre Slovákov.

V súvislosti s 1150. výročím pripravila Slovenská pošta v spolupráci s Vatikánom novú poštovú známku. Historická udalosť, pri ktorej pápež Hadrián II. v rímskej bazilike Santa Maria Maggiore prijal z rúk sv. Cyrila a Metoda bohoslužobné knihy preložené do staroslovienčiny, požehnal ich a položil na oltár, sa datuje do prvých mesiacov roka 868. Za prítomnosti pápeža vtedy z týchto kníh slúžil sv. Cyril bohoslužbu, pri ktorej v Ríme po prvý raz zazneli liturgické hymny v staroslovienskej reči.

Verejnosť si bude môcť túto udalosť pripomenúť aj prostredníctvom novej mince. Národná banka Slovenska vydala striebornú mincu v nominálnej hodnote desať eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR1 Komentár

  • p.

    VÝNIMOČNÁ SPRÁVA, tisícročného vyznamu ! Sláva Bohu !
    Preverte, ako si pravoslávni uctievajú mošti svätých, a nech sa Slovensko nezahanbí...

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.