Záujem o kryptomeny majú najmä v rozvíjajúcich sa ekonomikách

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Bratislava 10. februára (TASR) – Záujem o kryptomeny majú najmä ľudia, ktorí žijú v krajinách s rozvíjajúcou sa ekonomikou. Vyspelé ekonomiky sú zasa hostiteľmi najväčších búrz. Tvrdí to analytik kryptomien v Saxo Bank Jacob Pouncey.

Na základe aktivity vyhľadávania na internete sa ukázal veľký záujem o slovné spojenia súvisiace s kryptomenami najmä v rozvíjajúcich sa ekonomikách, konštatoval Pouncey. "Vyspelé ekonomiky sú na druhej strane hostiteľmi najväčších búrz. Je to preto, že pri aktuálnom stave trhu, keď rozvojové ekonomiky čelia hyperinflácii, je najväčší reálny prospech z virtuálnych mien práce tam," priblížil.

Pre kryptomeny bol podľa analytika Jakuba Rosu z Across Private Investments rok 2017 prelomový, keď sa ich počet rozrástol na viac ako 1300 a nákupná horúčka s cieľom rýchleho zárobku vyniesla ich trhovú kapitalizáciu na viac ako 750 miliárd dolárov. "V uplynulom roku zbohatol takmer každý, kto do kryptomien investoval," zhodnotil Rosa s tým, že v minulom roku sa prevažujúci dopyt nad ponukou premietol do enormného nárastu ich hodnoty.

"Čo sa rastu záujmu týka, hlavným motívom dopytu nie je v poslednom období ani tak technológia ako cena kryptomien a ich prudký rast," uviedol analytik X-Trade Brokers Jaroslav Brychta. Zvýšený záujem bol podľa analytika J&T banky Stanislava Pánisa spôsobený aj rastúcim mediálnym pokrytím kryptomien. "To prilákalo predovšetkým špekulantov, ktorí kupovali tieto technologické fenomény s cieľom rýchleho kapitálového zhodnotenia," zdôraznil Pánis.

V súčasnosti vznikajú aj fondy na investície do virtuálnych mien, napríklad v Českej republike. Brychta však upozornil na ich nevýhody. "Kontrola väčšieho množstva kryptomien treťou stranou je zatiaľ veľmi problematická a môže zvádzať k ich odcudzeniu. Či už samotnými majiteľmi fondu, alebo hekerskými útokmi," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.