Andrej Danko v Srbsku: EÚ je dobrý projekt, hoci má svoje chyby

Na archívnej snímke Andrej Danko. Foto: TASR Jakub Kotian

Bratislava/Belehrad 7. júna (TASR) - Dnes píšeme novú kapitolu slovensko-srbských vzťahov, vyhlásil predseda Národnej rady SR Andrej Danko v pléne srbského parlamentu, kde sa prihováral tamojším poslancom. Srbsku praje úspech a progres.

Danko počas návštevy Belehradu niekoľkokrát zopakoval, že by bol rád, keby bolo Srbsko medzi prvými krajinami, ktoré pri rozširovaní prijme Európska únia. Vyhlásil, že Slovensko vie Srbom pri integrácii pomôcť svojimi skúsenosťami. Pripomenul, že Slovensko získalo členstvom v Únii množstvo príležitostí a možností.

"Samozrejme, členstvo v Európskej únii je vážne rozhodnutie," povedal s tým, že EÚ je dobrý projekt, hoci má aj svoje nedostatky. Výhody ich však podľa neho prevyšujú. Srbom odporúčal, aby si pri rokovaniach s Úniou viac chránili svoju vôľu, národnú identitu a svojich ľudí.

Danko v prejave pripomenul históriu a zdôraznil, že z dejín sa treba poučiť. Srbov a Slovákov označil za sebavedomé národy. Poukázal na početnú slovenskú menšinu žijúcu v Srbsku. Poďakoval Srbsku za jeho snahu zachovať identitu Slovákov žijúcich na území tejto krajiny.

"Budem rád, ak pozitívny vzťah k Slovákom zostane. Slováci sú trvalou súčasťou Srbskej republiky," zdôraznil Danko. Slováci a Srbi sú si podľa jeho slov blízki; hovoril o zintenzívnení komunikácie.

Poukázal, že žijeme neľahkú dobu. "Žijeme v nebezpečnej dobe," poznamenal s tým, že treba urobiť všetko preto, "aby aj naše deti zažili mier". Danko si myslí, že "nastal čas, aby slovanské národy spolu viac komunikovali". Srbov považuje za súčasť "nášho slovanského života".

Andrej Danko: Slovensko stojí na strane Belehradu aj v téme Kosova

Slovensko stojí na strane Belehradu aj v takej zložitej téme, ako je Kosovo. Vyhlásil to predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) po rokovaní so šéfkou srbského parlamentu Majou Gojkovičovou a pred svojím vystúpením na pôde parlamentu.

"Náš nemenný postoj je dobrou oporou pre našich srbských priateľov," povedal Danko, ktorý opakovane deklaroval, že bude na každom fóre presadzovať, aby Srbsko bolo medzi prvými krajinami, ktoré príjme Európska únia v rámci svojho rozširovania.

Na rokovaní s Gojkovičovou hovorili o zlepšení slovensko-srbských vzťahov, spolupráci parlamentov oboch krajín, rokovacom poriadku parlamentu či Etickom kódexe poslancov.

"Utvrdili sme sa v tom, že Srbsko a Slovensko nespája len história, ale aj súčasnosť a hlavne budúcnosť. Dospeli sme k bodom, ktoré pomôžu Srbsku i Slovensku. Najmä z oblasti parlamentnej sme hovorili o výmene informácií pri príprave legislatívy, ktorá prichádza z Európskej únie, a súčasne o výmene informácií," povedal Danko.

V súvislosti s etickým kódexom Danko povedal, že možno to je norma, ktorá stanoví pravidlá správania sa poslancov medzi sebou i k občanom.

"Mali sme dobré a obsiahle rokovania. Hovorili sme o konkrétnych formách zlepšenia spolupráce našich parlamentov, o možnostiach zlepšenia bilaterálnych vzťahov našich štátov. Naše štáty majú vynikajúce politické aj ekonomické vzťahy," uviedla Gojkovičová. Poďakovala za podporu, ktorú Slovensko vyjadruje Srbsku pri jeho snahách vstúpiť do Európskej únie.

Danka ráno prijal srbský prezident Aleksandar Vučič. Hovorili najmä o podmienkach vstupu Srbska do Európskej únie a tiež o tom, čo si môže brať Belehrad za príklad od Slovenska a čoho sa má, naopak, vystríhať. Pozrel si tiež výstavu 100 rokov spoločnej štátnosti ČSR a má sa ešte stretnúť so slovenskou menšinou žijúcou v Srbsku.

Oficiálna návšteva predsedu slovenského parlamentu Danka je v poradí jeho druhou návštevou Srbskej republiky po vlaňajšej júnovej účasti na inaugurácii srbského prezidenta Vučiča.

Osobitná spravodajkyňa TASR Viera Kulichová

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.