Afganský prezident ohlásil týždňové prímerie s Talibanom

Afgánsky prezident Ašraf Ghaní. Foto: TASR/AP

Kábul 7. júna (TASR) - Afganský prezident Ašraf Ghaní ohlásil vo štvrtok týždňové prímerie s militantným hnutím Taliban, ktoré sa má začať budúci utorok a časovo prekrývať so sviatkom na záver moslimského pôstneho mesiaca ramadán.

Bezpečnostné sily prerušia v rámci bojov proti Talibanu v období 12.-20. júna všetky "ofenzívne postupy", uviedli agentúry AP a DPA s odvolaním sa vyhlásenie Ghaního kancelárie a príspevky prezidenta na sieti Twitter. Rozhodnutie nasleduje po zhromaždení najvyšších afganských duchovných, ktorí v pondelok vyzvali na ukončenie bojov vo svojej krajine a odsúdili tiež samovražedné útoky ako činy odporujúce moslimskej viere.

Podľa vyhlásenia prezidentskej kancelárie v Kábule sa prímerie nebude vzťahovať na boje proti organizáciám, ako sú al-Káida alebo Islamský štát. Taliban sa k ohlásenému prímeriu zatiaľ nevyjadril.

Ghaní navrhol ešte vo februári dohodu o úplnom prímerí s Talibanom, hnutie však na vtedajšiu ponuku neodpovedalo. Jeho útoky sa opäť vystupňovali po 25. apríli, keď ohlásilo svoju každoročnú jarnú ofenzívu, pričom z rúk vládnych síl dobyli jeho bojovníci najmenej tri okresy. Boje medzi Talibanom a afganskými bezpečnostnými silami si od konca apríla vyžiadali desiatky obetí na životoch.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.