Ekonomika eurozóny vzrástla v 1. kvartáli o 2,5 percenta

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Luxemburg 7. júna (TASR) - Tempo rastu ekonomiky eurozóny sa na začiatku tohto roka spomalilo v súlade s predpokladmi.

Hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny v 1. štvrťroku 2018 na sezónne upravenej báze v porovnaní s prechádzajúcim kvartálom stúpol o 0,4 % rovnako ako v celej Európskej únii (EÚ), uviedol európsky štatistický úrad Eurostat. V posledných troch mesiacoch vlaňajška sa HDP v oboch regiónoch zvýšil o 0,7 %.

V medziročnom porovnaní HDP eurozóny od januára do marca na sezónne upravenej báze expandoval o 2,5 % a EÚ o 2,4 % po 2,8-%, respektíve 2,7-% zvýšení v predchádzajúcom kvartáli.

Spomedzi členských štátov EÚ, pre ktoré mal Eurostat k dispozícii údaje, zaznamenali najprudší medzikvartálny rast Lotyšsko a Poľsko (v oboch krajinách +1,6 %), za ktorými nasledovali Maďarsko a Fínsko (v oboch krajinách +1,2 %). Rumunská ekonomika stagnovala a mierny pokles zaznamenalo Estónsko (-0,1 %).

Slovenský HDP v 1. štvrťroku medzikvartálne stúpol o 0,9 % rovnako ako v posledných troch mesiacoch 2017. V medziročnom porovnaní si polepšil o 3,6 % po +3,5 %.

Výdavky na konečnú spotrebu sa v 1. kvartáli v eurozóne zvýšili o 0,5 % a v celej Únii o 0,4 % (po +0,2 %, respektíve +0,3 % v predchádzajúcom štvrťroku). Tvorba hrubého fixného kapitálu vzrástla o 0,5 %, respektíve 0,8 % (po +1,3 % a +1,2 %). Export klesol o 0,4 %, respektíve o 0,3 % (po +2,2 % a +1,8 %). Import sa v eurozóne znížil o 0,1 % a v EÚ stagnoval (po +1,5 % a +1,4 %).

Konečná spotreba domácností pozitívne prispela k expanzii HDP v eurozóne aj EÚ (+0,3 a +0,2 percentuálneho bodu). Pozitívne prispela aj tvorba hrubého fixného kapitálu (+0,1 bodu a +0,2 bodu), a tiež tvorba zásob. Naopak, negatívny vplyv mal v oboch regiónoch zahraničný obchod.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.